Genel aile işlevselliğini değerlendirme ölçeğinin Türkçeye uyarlanması: Aile uyumu, aile aidiyeti ve mental iyi oluş arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Adaptation of the general family functioning assessment device into Turkish: Examining the relationships between family adaptability, family belongingness and mental well-being
- Tez No: 941117
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Aile işlevselliği, sağlıklı bir aile yapısının gelişmesinde önemli bir koruyucu faktördür ve bu durum, aile üyelerinin duygusal gelişimi ve bireylerin yaşam kalitesinin artırılması açısından kritik bir rol oynar. Bu araştırma, Genel Aile İşlevselliğini Değerlendirme Ölçeği'nin Türk örneklemindeki psikometrik özelliklerini inceleyerek, ölçeğin aile işlevselliğini değerlendirmedeki geçerliliğini test etmektedir. İki ayrı örneklemle yürütülen çalışmalardan birincisine 424 katılımcı (Yaş Ort = 25.65), ikincisine ise 709 katılımcı (Yaş Ort = 22.63) dahil edilmiştir. Birinci çalışmada yapılan doğrulayıcı faktör analizi, ölçeğin 12 maddeden oluşan tek boyutlu yapısını doğrulamıştır. Ayrıca, şekilsel (configural), ölçümsel (metric) ve eşdeğerlilik (scalar) analizleri ölçüm değişmezliğini doğrulamıştır. Güvenirlik analizleri, ölçeğin kabul edilebilir iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermiştir. Madde Tepki Kuramı analizleri ise maddelerin yüksek ayırt ediciliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur. Aile işlevselliği; aile uyumu, iletişim, yaşam doyumu, açıklık, sorumluluk, dışadönüklük ve uyumluluk ile pozitif yönde, nevrotiklik ile ise negatif yönde ilişkili bulunmuştur. İkinci çalışmada yapılan yapısal eşitlik modellemesi, aile uyumu ve mental iyi oluş arasındaki ilişkide, aileye aidiyeti ve aile işlevselliğinin tam aracı rol oynadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, Genel Aile İşlevselliğini Değerlendirme Ölçeği'nin, bu kültürel bağlamda McMaster Aile İşlevselliği Modeli temelinde aile işlevselliğini ölçmek için geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Family functioning is a pivotal protective factor in fostering a healthy family structure, crucial for the emotional development of family members and enhancing individuals' quality of life. This study examines the psychometric properties of the General Family Functioning Assessment Device within a Turkish sample to assess its validity in evaluating family functionality. Two studies were conducted with distinct sample groups: Study I comprised 424 participants (mean age = 25.65), while Study II involved 709 participants (mean age = 22.63). Confirmatory factor analysis in Study I supported the scale's unidimensional 12-item structure. Furthermore, configural, metric, and scalar invariance analyses affirmed measurement invariance. Reliability assessments indicated acceptable internal consistency, and Item Response Theory analysis demonstrated high item discrimination. Family functioning correlated positively with family adaptability, communication, life satisfaction, openness, conscientiousness, extraversion, and agreeableness, while showing a negative correlation with neuroticism. Structural equation modeling in Study II revealed that family adaptability and mental well-being are mediated by family belonging and family functioning, underscoring the scale's predictive validity. These findings affirm that the General Family Functioning Assessment Device is a valid and reliable instrument for assessing family functionality within this cultural context.