Kaos teorisi ile Bitcoin fiyatlarının incelenmesi
Analyzing Bitcoin prices with chaos theory
  1. Tez No: 941116
  2. Yazar: ÇAĞRI BATUHAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bitcoin, son yıllarda hem popülerliği hem de teknolojide yarattığı devrimlerden dolayı konuşulmakta, tartışılmakta ve çalışılmaktadır. Bütün dünyayı etkisi altına alan bu teknoloji geleceği şekillendirmekle kalmayarak bugünden bize geleceğe bakma fırsatı vermektedir. Kaos teorisi ise ortaya çıktığı dönemde benzer devrimleri yaratmış ve bizlere farklı bakış açısı sunmuş önemi ancak son yıllarda anlaşılan bir teoridir. Kaos teorisi, doğası gereği öngörülemezlik içerisindedir. Çalışmada öncelikle kaos teorisi üzerinde durulacaktır. Kaos teorisi günümüzde hem Fen Bilimlerinde hem de Sosyal Bilimlerde üzerinde çalışılan bir alandır. Kaos düzeni ve düzensizliği içinde bulundurandır. Bu çalışmada Yahoo Finance üzerinden elde edilen Bitcoin'in tarihsel fiyat listesi kullanılmıştır. Python programlama dili ile edilen tarihsel fiyat listesi kaos teorisi uygulanarak analiz edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Kaos teorisi üzerine bilgi verilmiş ve tarihsel gelişim süreci ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise Bitcoin ve teknolojisi ele alınmış, para ile ilişkisi, madenciliği, blokzincir teknolojisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise kaos teorisi bağlamı içerisinde determinizm ve indeterminizm tartışması yapılmıştır. Dördüncü bölümde uygulaması yapılmış ve sonuca yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bitcoin has been talked about, discussed and studied in recent years due to both its popularity and the revolutions it has created in technology. This technology, which has influenced the whole world, not only shapes the future but also gives us the opportunity to look into the future today. Chaos theory, on the other hand, is a theory that created similar revolutions and offered us a different perspective when it emerged, and its importance has only been understood in recent years. Chaos theory is inherently unpredictable. The study will primarily focus on chaos theory. Chaos theory is a field studied in both Science and Social Sciences today. Chaos is the one that contains order and disorder. In this study, the historical price list of Bitcoin obtained from Yahoo Finance was used. The historical price list obtained with the Python programming language was analyzed by applying chaos theory. In the first part of the study, information on Chaos theory is given and the historical development process is discussed. In the second part, Bitcoin and its technology are discussed, its relationship with money, mining and blockchain technology are emphasized. In the third chapter, determinism and indeterminism are discussed within the context of chaos theory. In the fourth chapter, its application was made and the conclusion was written.