Azerbaycan'da farkli yabanci ot mücadele yöntemlerinin badem bahçesinde scarabaeidea (coleoptera) türleri üzerine olan etkisinin araştirilmasi
Azerbaycan'da farklı yabancı ot mücadele yöntemlerinin badem bahçesinde scarabaeidea (coleoptera) türleri üzerine olan etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 941140
  2. Yazar: HACI MURAT BERKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİME FİLİZ ÇALIŞKAN KEÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu çalışmada, Azerbaycan'ın Siyezen Rayon'unda yer alan 1300 dekarlık badem bahçesinde, Manas larvalarının popülasyon yoğunluğunu incelemiştir. Çalışmada, Ferragnes ve Ferraduel badem çeşitleri GxN (Garnem) anaçları üzerinde yetiştirilmiş ve her 10 Ferragnes ağacına 1 Ferraduel dölleyici çeşidi dikilmiştir. Arazi çalışmalarında, yabancı otlu ve çiftçi uygulama alanlarında yapılan ölçümlerle, larva popülasyonlarının değişimi izlenmiştir. Her ay rastgele 40 çerçeve atılarak, 50 cm x 50 cm alanlarda 25-30 cm derinliğindeki topraktaki tüm larvalar sayılmıştır. Sonuçlar, çiftçi uygulama alanlarında Manas larvalarının popülasyonunun Haziran ayında zirveye ulaştığını, ardından hızlı bir düşüş gösterdiğini, yabancı otlu alanlarda ise daha stabil bir yoğunluk izlendiğini ortaya koymuştur. Bu, çiftçi uygulamalarının başlangıçta popülasyonu artırabileceğini ancak zamanla baskılayıcı etkiler yaratabileceğini göstermektedir. Ayrıca, yabancı otların zararlı böcek popülasyonlarını baskılayıcı doğal düşmanlar için barınak sağladığı belirlenmiştir. Bu bulgular, yabancı otların biyolojik mücadelede potansiyel bir araç olabileceğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, zararlı kontrolünde daha dengeli ve ekolojik yaklaşımlar geliştirilmesi, biyolojik mücadele yöntemlerinin teşvik edilmesi ve çevresel faktörlerin izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the population density of Manas larvae in a 1300-decare almond orchard located in the Siyazan Rayon of Azerbaijan. The study was conducted on Ferragnes and Ferraduel almond varieties grafted onto GxN (Garnem) rootstocks, with one Ferraduel pollinator tree planted for every ten Ferragnes trees. During the field studies, the larval population dynamics were monitored by placing random 50 cm x 50 cm frames in both weedy and farmer-managed plots. All larvae in the top 25-30 cm of soil were counted monthly, totaling approximately 3 m³ (around 7 tons) of soil analyzed. The results showed that in farmer-managed plots, the Manas larval population peaked in June and then declined rapidly, while the weedy plots exhibited a more stable population density. This suggests that while farmer practices may initially increase the population, they could eventually exert a suppressive effect. Additionally, it was observed that weeds provided habitat for natural predators that might suppress pest populations. This indicates that weeds may have a potential role as biological control agents. In conclusion, it is recommended to develop more balanced and ecological pest control strategies, encourage the use of biological control methods, and monitor environmental factors to enhance pest management efficiency.