Azerbaycan'da Safevi tarihçiliği
- Tez No: 966105
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, Azerbaycan'da Safevi tarih yazıcılığının başlanğıcı ve gelişim aşamalarını incelemektedir. Çalışmada Safevi devletine ilişkin akademik yaklaşımların farklı dönemlerde nasıl değiştiği analiz edilmekte ve bu sürecin ideolojik, politik ve bilimsel çerçevede nasıl yapılandırıldığı ortaya konulmaktadır. Eserde, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminden başlayarak Sovyet dönemi ve bağımsızlık sonrası dönemlere kadar Safevi tarih yazıcılığına karşılaştırmalı bir yaklaşım sunulmaktadır. Sovyet döneminde bu konunun Marksist ideolojik görüşlerin etkisi altında seçici ve sınırlı bir biçimde ele alındığı gösterilmektedir. Bağımsızlık döneminde Safevilerin Azerbaycan tarihi açısından önemi, ulusal tarih yazımı düzeyinde yeniden değerlendirildi. Çalışmada ayrıca Safevilerin etnik ve dinsel kimliğine ilişkin farklı yaklaşımlar incelenmekte ve bu farklılıkların tarih yazımına etkisi analiz edilmektedir. Eserde Safevi devlet modeli, siyasi reformlar ve Şii ideolojisinin Azerbaycan tarih yazımındaki rolü ayrıntılı olarak incelenmektedir. Safeviler tarihinin sadece geçmişten ibaret olmadığını, aynı zamanda modern bir ulusal kimlik inşası açısından stratejik öneme sahip olduğunu hemen ortaya koymaktadır. Yazar, Azerbaycan ve yabancı kaynaklara dayanarak tarih yazımının yelpazesini genişletiyor ve mevcut kalıpları aşan yeni yaklaşımlar sunuyor. Araştırmada hem arşiv belgeleri hem de akademik literatür esas alındı. Bu yaklaşım, Azerbaycan tarih biliminin Safevi dönemini nasıl algıladığını ve gelecekteki araştırma yönlerini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Tez genel olarak Safevi tarih yazımının Azerbaycan'ın ulusal tarih hafızasındaki yerini ve değişen akademik yaklaşımlar ışığında geçirdiği dönüşümü ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the stages of formation and development of Safavi historiography in Azerbaijan. The study analyzes how scientific approaches to the Safavi state changed in different periods and reveals how this process was built in an ideological, political and scientific framework. The work presents a comparative analysis of the approaches to Safavid historiography from the period of the Azerbaijan Democratic Republic to the Soviet period and the stages after independence. It is shown that during the Soviet period, this topic was approached selectively and limitedly under the influence of Marxist ideological views. During the period of independence, the importance of the Safavid for Azerbaijani history was reassessed in the field of national historiography. The study also examines different approaches to the ethnic and religious identity of the Safavid and analyzes the impact of these differences on the writing of history. The work studies in detail the statehood model of the Safavid, political reforms and the role of Shiite ideology in Azerbaijani historiography. The thesis shows that the history of the Safavid is not only about the past, but also has strategic importance in terms of the construction of modern national identity. The author expands the spectrum of historiography based on local and foreign sources and presents new approaches that go beyond existing stereotypes. The research is based on both archival materials and academic literature. This approach helps to determine how Azerbaijani historical science perceives the Safavi era and future research directions. In general, the thesis covers the place of Safavi historiography in the national historical memory of Azerbaijan and its transformation against the background of changing scientific approaches.