Türkiye Selçuklu Devleti'nde Akdeniz ticareti
Mediterranean trade in the Seljuk State Türkiye
  1. Tez No: 941139
  2. Yazar: AGİT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Selçuklularının Akdeniz bölgesinde yapmış oldukları ticaret faaliyetlerini incelemek ve incelemeler sonucunda elde edinilen bilgileri akademik düzeyde derleyip tez halinde sunmaktır. Türkler için Akdeniz ticareti ilk olarak Türkiye Selçukluları Döneminde başladığı için konu oldukça önemli bir yere sahiptir. 1071'de Malazgirt savaşı olmuş daha sonrasında 1075 yılında Türkiye Selçuklu ya da bir başka isimle Anadolu Selçuklu Devleti kurulmuştur. Hemen arkalarından Türkmenler grup grup Anadolu bölgesine yerleşmeye başladılar. 1176 yılında Miryakefalon savaşı da kazanılınca Türkler bu topraklarda kalıcı olduklarını kanıtlamışlardır. Türklerin Anadolu'ya gelişleriyle beraber bölge refaha kavuşup gelişmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the trade activities of the Turkish Seljuks in the Mediterranean region and to compile the information obtained as a result of the examinations at an academic level and present them as a thesis. The subject has a very important place for the Turks, as the Mediterranean trade first started in the period of the Seljuks of Turkey. The Battle of Manzikert took place in 1071, and then the Anatolian Seljuk State was established in 1075, with the Turkish Seljuk or another name. Immediately after, Turkmens began to settle in the Anatolian region in groups. When the Battle of Miryakefalon was won in 1176, the Turks proved that they were permanent in these lands. With the arrival of the Turks in Anatolia, the region began to prosper and develop.