Peter Bichsel's opinion of social and world in 'Zur Stadt Paris'
Peter Bichsell'in 'Zur Stadt Paris' eserinde dünya ve toplumsal görüşü
  1. Tez No: 94115
  2. Yazar: GÜLSÜM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Peter Bichsel'in 'Zur Stadt Paris' eserinde dünya ve toplumsal görüşü Gülsüm Yılmaz Danışman: Yrd. Doç. Dr. Turgut GÖĞEBAKAN Jüri: Yrd. Doç. Dr. Turgut GÖĞEBAKAN Yrd. Doç. Dr. Halil KUMAŞ Yrd. Doç. Dr. Rıdvan TATLICI Peter Bichsel Çağdaş İsviçre Edebiyatı'nın önemli temsilcilerinden biridir. Edebiyat dünyasına ilk eseri“Aslında Bayan Blum Sütçüyü Tanımak istiyordu”adlı eseri ile girmiştir. Halen bir yazar ve gazeteci olarak yaşamını sürdürmektedir. Çalışmamızın konusu olan eseri 'Zur Stadt Paris' 1993 yılında yayımlanmıştır. Peter Bichsel'in hemem hemen bütün eserlerinin odak noktası insandır. 'Zur Stadt Paris' te de yine insan temel öğedir, ilk bakışta eserin birbirinden bağımsız 48 kısa hikayeden oluştuğu sanılır. Fakat daha sonra bu hikayelerin birbirleriyle gizli bir bağlantısı olduğu hissedilmektedir. Çünkü, yazar eserinde ruhsal bunalımda olan ve garip davranışları bulunan insanları tanımlamaya ve karakterfze etmeye çalışmıştır. Konu edilen tipler toplumdan uzak, tek başına yaşayan insanlardır. Bundan dolayı bütün olayların sanki bir akıl hastalan tedavi merkezinde yaşandığı düşünülebilir. Peter Bichsel böylelikle modem dünyada ezilen insanların duygularını ve yaşamlarından küçük bir kesit yansıtmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Postgraduate Thesis Peter Bichsel's opinion of social and the world in 'Zur Stadt Paris' Gülsüm Yılmaz Advisor Yrd. Doç. Dr. Turgut GÖ?EBAKAN Jury: Yrd. Doç. Dr. Turgut GÖ?EBAKAN Yrd. Doç. Dr. Halil KUMAŞ Yrd. Doç. Dr. Rıdvan TATLICI Peter Bichsel is one of the important representatives of Contemporary Swiss Literature. He stepped into the world of Literature by means of his first work called“The Milkman indeed wants to know Mrs. Blum”. He has been still living as a writer and a journalist His work 'Zur Stadt Paris', which is the subject of our stu dy, was published in 1993. Almost main themes of Peter Bichsel's all works are humans. Human is the basic element in 'Zur Stadt Paris', too. It is thought that the work consists of 48 short different stories at the first sight Howerer, later it is felt that these stories have secret relationships whit each other. Because the writer fried to define and characterize the humans who have psychological depressions and strange behaviours in his work. People, types of the subject are away from the people and living atone. So, it can be thought that all the actions occured in a mental hospital. As a result, Peter Bichsel has reflected the feelings and a small part of the livings of the poor people in the modem world. rv f!* UH