Sabit ortodontik apareylerin ve şeffaf plakların DNA hasarı yönünden karşılaştırılması
Comparison of fixed orthodontic appliances and clear aligners in terms of DNA damage
  1. Tez No: 941201
  2. Yazar: AYŞE BURCU DİNÇER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı, sabit ortodontik apareylerin ve şeffaf plakların genotoksik etkilerinin değerlendirilmesi ve DNA yapısı üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmanın ikincil amacı sabit ortodontik tedavi yönteminin ve şeffaf plaklarla gerçekleştirilen ortodontik tedavi yönteminin DNA hasarı açısından karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamızın sabit ortodontik apareyler grubuna, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi amacıyla başvuran hali hazırda alt ve üst çenede American Orthodontics firmasının 22 slot MBT Mini Master Braket Serisi ile tedavi gören, çalışmamıza katılmaya gönüllü olan hastalardan ortodontik tedavisinin 8.-9. aylarında olan hastalar (30 birey); şeffaf plak hasta grubuna Align Technology firmasının Invisalign plakları ile tedavi görmekte olan şeffaf plaklarını haftada bir değiştirecek şekilde tedavi planı oluşturulmuş tedavisinin 8.-9. ayında olan hastalar (30 birey); çalışmamızın kontrol grubuna ise Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi için başvurmuş fakat daha tedavisine başlanmamış hastalar (30 birey) dahil edilmiştir. Çalışmamızda sabit ortodontik aparey kullanan, şeffaf plak kullanan ve aparey kullanmayan hastalardan bukkal mukoza sürüntü örnekleri alınmış olup, bu apareylerin bukkal mukoza hücrelerine genotoksik etkileri Comet Assay yöntemi ile incelenmiştir. Comet Assay yönteminde hasar görmüş DNA bozulmamış DNA'dan daha uzağa göç ederek bir“kuyruklu yıldız”şekli oluşturmaktadır. Oluşan kuyruklu yıldızlar, görüntü analiz yazılım paketlerinden 'CaspLab - Comet Assay Software Project' ve 'Comet Score 2.0' yazılımları kullanılarak tanımlanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of the study is to evaluate the genotoxic effects of fixed orthodontic appliances and clear aligners, and to determine their effects on DNA structure. The secondary aim is to compare fixed orthodontic treatment method and orthodontic treatment method with clear aligners in terms of DNA damage. Method: The fixed orthodontic appliances group of our study included patients (30 individuals) who applied to Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics for orthodontic treatment, currently being treated with American Orthodontics' 22 slot MBT Mini Master Bracket Series in the lower and upper jaw, and in the 8th-9th months of their orthodontic treatment and volunteered to participate in our study. The clear aligner patient group included patients (30 individuals) being treated with Align Technology's Invisalign aligners, with a treatment plan of changing the clear aligners weekly, and in the 8th-9th months of their treatment. The control group of our study included patients (30 individuals) who applied to Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics for treatment but had not yet started their treatment. In our study, buccal mucosa swab samples were taken from patients using fixed orthodontic appliances, clear aligners, and those not using appliances, and the genotoxic effects of these appliances on buccal mucosa cells were examined using the Comet Assay method. In the Comet Assay method, damaged DNA migrates further than undamaged DNA, forming a“comet”shape. The resulting comets were identified and evaluated using image analysis software packages 'CaspLab - Comet Assay Software Project' and 'Comet Score 2.0'.