İnfertil göçmen kadınların aile yaşantıları ve sosyal hizmet
Family lives of infertile migrant woman and social work
- Tez No: 941204
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ATASÜ TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara'da yaşayan Suriye ve Irak uyruklu infertil göçmen kadınların aile yaşantılarının feminist sosyal hizmet perspektifiyle keşfedilmesidir. Ataerkil yapının hâkim olduğu toplumlarda çocuk sahibi olamamak kadınlar açısından yalnızca biyolojik bir mesele değil, toplumsal, kültürel ve psikolojik boyutları da olan çok katmanlı bir deneyimdir. Feminist duruşun benimsendiği bu araştırmada, patriyarkanın görünmez kıldığı ve 'kadın sorunu' haline getirilen infertilitenin toplumsal bağlamlarını görünür kılmak hedeflenmiştir. Bu çerçevede kadınların bir fenomenle bağlantılı biricik deneyimlerinin analiz edildiği nitel feminist yöntem benimsenmiştir. Araştırmanın veri toplama aşamasında, Ankara'da yaşayan altısı Suriye, yedisi Irak uyruklu olmak üzere on üç göçmen kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, kadınların infertilite deneyimlerinin içsel ve dışsal alandaki yansımalarını keşfetmek için analiz edilmiştir. Çocuk sahibi olmayı arzulayan ancak bu arzuyu karşılayamayan kadınların içsel sorgulamaları kadar toplumsal cinsiyet rolleri ile kadına atfedilen 'kutsal anne' rolünün dışında kalmanın toplumsal sonuçlarına kadar geniş yelpazede ele alınabilecek olan infertilite, kadınların yaşamını baştan aşağı değiştiren bir olgudur. Kadınların; eşleriyle, kök aileleriyle ve sosyal çevreleri ile ilişkilerini dönüştüren ve toplumsal cinsiyet normlarının etkisiyle tedavi arayışında önde olmalarına, bazen erkek infertilite olmasına rağmen kendilerinin suçlanmalarına, çocuk sahibi olmaya atfedilen kutsiyet ile bazen 'kuma getirme' gibi uygulamalarla karşılaşmalarına ve çaresizce geleneksel tedavi yöntemlerini denemelerine neden olan infertilite, ataerkil yapıyı yeniden üreten etkili bir fenomen olarak gözler önüne serilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, infertilitenin kadınlar için sadece tıbbi değil, aynı zamanda toplumsal bir sorun olduğunu vurgulamakta ve feminist sosyal hizmet perspektifiyle kesişimselliği göz önünde bulundurarak infertil kadınlara yönelik sosyal hizmet uygulamasına ilişkin bütüncül öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the family lives of infertilte migrant women of Iraqi and Syrian nationality living in Ankara from a feminist social work perspective. In societies dominated by patriarchal structures, being unable to have children is not merely a biological issue for women; it is a multilayered experience encompassing social, cultural and psychological dimensions. Adopting a feminist standpoint, this research seeks to uncover the social contexts of infertility, which are often rendered invisible by patriarchy and constructed as a“women's issue”. Within this framework, a qualitative feminist methodology was employed to analyze women's unique experiences related to the phenomenon. During the data collection phase, in-depth interviews were conducted with thirteen migrant women residing in Ankara, including six of Syrian and seven of Iraqi nationality. The collected data were analyzed to explore the internal and external reflections of women's experiences of infertility. Infertility, which can range from women's internal questioning of themselves to the social consequences of being excluded from the culturally ascribed“sacred”role of the mother, emerges as a phenomenon that fundamentally reshapes women's lives. The findings indicate that infertility alters women's relationships with their spouses, families of origin, and social circles. Influenced by gender norms, women are often positioned at the forefront of treatment-seeking, blamed for childlessness even in cases of male infertility, and confronted with practices such as polygamy. These experiences frequently lead them to resort to traditional healing methods in desperation. As such, infertility is a powerful phenomenon that reflects and reproduces patriarchal structures. In conclusion, this study emphasizes that infertility is not solely a medical issue for women but a significant social problem. From a feminist social work perspective, it proposes comprehensive and inclusive social work interventions that consider intersectionality in addressing the needs of infertile women.