CAD/CAM sistemi kullanılarak üretilen endokron restorasyonlarda derin marjin elevasyonu tekniğinin klinik performans üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of deep margin elevation technique on clinical performance in endocrown restorations produced using the CAD/CAM system
  1. Tez No: 941205
  2. Yazar: ONUR ADSON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN BOLAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedavi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, CAD/CAM sistemi kullanılarak hibrit seramikten üretilen endokron restorasyonların subgingival marjinlerde Derin Marjin Elevasyonu (DME) tekniği ile supragingival marjinli restorasyonlara göre klinik performansını karşılaştırmaktır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Klinik Çalışmalar Etik Kurulu onayından sonra, CEREC Omnicam (Sirona Dental, Bensheim, Almanya) sistemi kullanılarak Cerasmart 270 (GC, Tokyo, Japonya) hibrit nanoseramik bloktan posterior kanal tedavili dişlerde toplam 100 endokron restorasyonu üretilmiştir. Bu restorasyonlar, subgingival ve supragingival marjin grupları olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Subgingival marjin grubuna Derin Marjin Elevasyonu (DME) tekniği uygulanmıştır. Her iki grupta da restorasyonlar G-Cem One, self adeziv rezin siman (GC, Tokyo, Japonya) kullanılarak simante edilmiştir. Restorasyonlar, iki kalibre edilmiş hekim tarafından modifiye USPHS kriterlerine göre başlangıç 6. ve 12. aylarda değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar Ki-kare (χ2) testi ile analiz edilmiştir. Tüm restorasyonlar modifiye USPHS kriterlerine göre klinik olarak kabul edilebilir seviyede başarılı bulunmuştur. Supragingival marjin grubunda restorasyonların sağkalım oranı %98, subgingival marjin grubunda ise %96 olarak değerlendirilmiş ve her iki grup arasında klinik performans açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). 12 ay sonunda, CAD/CAM sistemi kullanılarak hibrit seramikten üretilen endokron restorasyonların klinik performansı her iki marjin grubu için benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study is to compare the clinical performance of endocrown restorations produced from hybrid ceramic using the CAD/CAM system in subgingival margins with Deep Margin Elevation (DME) technique versus supragingival margin restorations. For this purpose, after obtaining approval from the Hacettepe University Clinical Research Ethics Committee, a total of 100 endocrown restorations were produced using the CEREC Omnicam (Sirona Dental, Bensheim, Germany) system with hybrid nanoceramic blocks (Cerasmart 270, GC, Tokyo, Japan) in posterior root-canal treated teeth. These restorations were divided into two groups as subgingival and supragingival margin groups. In the subgingival margin group, the Deep Margin Elevation (DME) technique was applied. In both groups, the restorations were cemented using G-Cem One self-adhesive resin cement (GC, Tokyo, Japan). The restorations were evaluated at baseline 6. and 12 months by two calibrated clinicians using modified USPHS criteria. The statistical analysis of the data was performed using the SPSS 23.0 program. Intra-group and inter-group comparisons were analyzed using the Chi-square (χ2) test. All restorations were found to be clinically acceptable according to the modified USPHS criteria. The survival rate of restorations in the supragingival margin group was 98%, and in the subgingival margin group, it was 96%. No statistically significant difference was found between the clinical performance of the two groups (p>0.05). At the end of 12 months, the clinical performance of the endocrown restorations produced from hybrid ceramic using the CAD/CAM system was similar in both margin groups.