Hristiyan gnostik cemaatler ve aralarındaki farklar
Christian gnostic communities and their differences
- Tez No: 941208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gnostisizm, kökeni antik döneme dayanan ve adını kutsal bilgi anlamına gelen“gnosis”teriminden alarak, mistik ve felsefi bir yapı sergileyen bir öğretidir. Temelde düalist bir anlayışa sahip olan gnostisizmin kökeni üzerine yapılan araştırmalar, bu akımın Hellenizm, Yahudilik ve Hıristiyanlık gibi dini geleneklerle ilişkili olduğunu öne sürse de daha güçlü bir görüş, gnostisizmin bu geleneklerle etkileşim içinde gelişmiş olduğudur. Erken dönem Hıristiyan cemaatlerinde ortaya çıkan gnostik ekoller ve figürler hakkında, modern döneme kadar yeterli bilgi bulunmamaktaydı. Ancak Nag Hammadi Kütüphanesinin keşfi, bu konuda yeniden derinlemesine inceleme yapma ve fikir geliştirme imkânı sunmuştur. Bu çalışmada, erken dönemde ortaya çıkan gnostik ekollerin kurucuları ve öğretileri üzerine mevcut bilgiler ele alınmış ve bu ekoller arasındaki belirgin farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gnosticism is a doctrine that exhibits a mystical and philosophical structure, originating from ancient times and taking its name from the term“gnosis”, meaning sacred knowledge. Although research on the origin of gnosticism, which has a fundamentally dualistic understanding, suggests that this movement is related to religious traditions such as Hellenism, Judaism and Christianity, a stronger view is that gnosticism developed in interaction with these traditions. Until the modern period, there was not enough information about the gnostic schools and figures that emerged in early Christian communities. However, the discovery of the Nag Hammadi Library provided the opportunity to conduct an in-depth review and develop ideas on this subject. In this study, the existing information on the founders and teachings of the gnostic schools that emerged in the early period was discussed and the significant differences between these schools were examined.