Yapay zekâ okuryazarlığı ile akademik başarı arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on examining the relationship between artificial intelligence literacy and academic success
- Tez No: 941235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, Iğdır Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yapay zekâ okuryazarlığı düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli çerçevesinde tasarlanmış ve veri toplama sürecinde“Yapay Zekâ Okuryazarlığı Ölçeği”ile“Akademik Başarı Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Iğdır Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören tüm öğrenciler oluşturmaktadır. Bu evrende kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 367 öğrenci, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Kolayda örnekleme yöntemi, verilerin hızlı ve pratik bir şekilde toplanmasını sağlarken, araştırmanın amacına uygun katılımcılara ulaşmayı kolaylaştırmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 yazılımı kullanılmış ve normallik testleri sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Bu nedenle, non-parametrik testler uygulanmıştır.Araştırmanın bulguları, yapay zekâ okuryazarlığı ile akademik başarı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca genel akademik beceriler, sosyalleşme ve dışsal motivasyon gibi faktörlerin yapay zekâ okuryazarlığını etkileyebileceği belirlenmiştir. Ancak, içsel motivasyon, algılanan motivasyon, konsantrasyon ve kariyer kararlılığı gibi değişkenlerin yapay zekâ okuryazarlığı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Demografik özellikler açısından yapılan analizlerde, erkek öğrencilerin yapay zekâ okuryazarlığı düzeylerinin kadın öğrencilere göre daha yüksek olduğu, yaş grupları, sınıf düzeyleri ve bölümler arasında ise anlamlı farklılıklar bulunduğu saptanmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma, yapay zekâ okuryazarlığı ile akademik başarı arasındaki ilişkinin yanı sıra demografik ve motivasyonel faktörlerin yapay zekâ okuryazarlığı üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamış ve bu alandaki literatüre önemli katkılar sunmuştur
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between artificial intelligence literacy levels and academic achievement among students at the Faculty of Sports Sciences, Iğdır University. The research was designed within the framework of the cross-sectional survey model, one of the quantitative research methods. Data were collected using the“Artificial Intelligence Literacy Scale”and the“Academic Success Inventory,”The population of the study consists of all students studying at Iğdır University Faculty of Sports Sciences. The sample of the study includes 367 students selected through the convenience sampling method. This method enabled the rapid and practical collection of data while facilitating access to participants relevant to the research objectives. The analysis was conducted using SPSS 27.0 software, and normality tests revealed that the data did not follow a normal distribution. Consequently, non-parametric tests were applied.The findings of the study revealed a positive and significant relationship between artificial intelligence literacy and academic achievement. Additionally, factors such as general academic skills, socialization, and external motivation were found to influence artificial intelligence literacy. However, variables such as intrinsic motivation, perceived teacher effectiveness, concentration, and career decisiveness did not show a significant impact on artificial intelligence literacy. Demographic analyses indicated that male students exhibited higher artificial intelligence literacy levels compared to female students..In conclusion, this study aimed to understand the relationship between artificial intelligence literacy and academic achievement, as well as the effects of demographic and motivational factors on artificial intelligence literacy. The findings provide significant contributions to the existing literature in this field.