Afet haberlerinin bulanık çok kriterli karar verme yöntemleriyle incelenmesi: Adana Depremi örneği
Analyzing disaster news with fuzzy multi-criteria decision making methods: Adana Earthquake example
- Tez No: 941236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL SERT, DOÇ. DR. GÜLAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İstatistik, Journalism, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinde yerel gazetelerin afet haberciliği performansı, Bulanık Çok Kriterli Karar Verme (Bulanık ÇKKV) yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, afet haberlerinin etkin bir şekilde sunulabilmesi için belirlenen kriterlerin ağırlıklandırılması ve bu kriterler doğrultusunda gazetelerin performanslarının analiz edilmesidir. Çalışma, afet haberciliği kapsamında belirlenen kriterlerin önem derecelerinin belirlenmesi için Bulanık Logarithm Methodology of Additive Weights (Bulanık LMAW) yöntemi uygulanarak, kriter ağırlıkları elde edilmiştir. Elde edilen bu ağırlıklar doğrultusunda, gazetelerin performansları Bulanık Ranking of Alternatives with Weights of Criterion (Bulanık RAWEC) yöntemi ile sıralanmıştır. Araştırma sonuçları, A9 ve A4 gazetesinin en yüksek performansa sahip olduğunu, A7 gazetesinin ise en düşük performansı sergilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, kriter ağırlıklarının değiştirilmesiyle yapılan duyarlılık analizi, modelin tutarlılığını ve güvenilirliğini doğrulamaktadır. Çalışmanın sonuçları, yerel gazetelerin afet haberciliği performanslarının değerlendirilmesinde önemli bulgular sunmakta olup, bu alandaki araştırmalara katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Duyarlılık ve karşılaştırma analizleri, araştırmanın geçerliliğini ve sonuçların doğruluğunu sağlamlaştırarak, önerilen modelin pratikteki uygulamalarının güvenilirliğini artırmıştır. Gelecek araştırmalarda, farklı bölgelerdeki gazetelerin performansının incelenmesi ve kriter belirleme süreçlerinde çeşitli paydaşların görüşlerinin dikkate alınması, daha kapsamlı ve etkili değerlendirmeler yapılmasına olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of local newspapers in disaster reporting in Adana province has been evaluated using Fuzzy Multi-Criteria Decision-Making (Fuzzy MCDM) methods. The main objective of the research is to weight the criteria determined for the effective presentation of disaster news and to analyze the performance of the newspapers based on these criteria. To determine the importance levels of the criteria established within the scope of disaster reporting, the Fuzzy Logarithm Methodology of Additive Weights (Fuzzy LMAW) method has been applied to obtain criterion weights. Based on these weights, the performances of the newspapers have been ranked using the Fuzzy Ranking of Alternatives with Weights of Criterion (Fuzzy RAWEC) method. The research results indicate that newspapers A9 and A4 exhibit the highest performance, while newspaper A7 shows the lowest performance. Furthermore, the sensitivity analysis conducted by altering the criterion weights verifies the consistency and reliability of the model. The results of the study provide significant findings for evaluating the performance of local newspapers in disaster reporting and aim to contribute to research in this field. Sensitivity and comparison analyses have reinforced the validity of the research and the accuracy of the results, thereby enhancing the reliability of the proposed model's practical applications. Future studies may explore the performance of newspapers in different regions and incorporate the perspectives of various stakeholders in the criterion-setting processes, enabling more comprehensive and effective evaluations.