J.S. Bach'ın piyano için altı partita'sı
J.S. Bach's six partitas for piano
- Tez No: 94126
- Danışmanlar: PROF. TUVANA ALTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
oz J.S.BACH'IN PİYANO İÇİN ALTI PARTİTA'SI Barok dönem, müzikte mimari yapının güçlü olduğu ve stile duyarlı bir dönemdir. J. S. Bach ise bu dönemin en önemli bestecisidir. Partita' lannda İtalyan, Fransız ve Alman stillerini ustalıkla birlikte kullanmıştır. Görkemli açılış bölümleri, ait oldukları Partita'mn karakterini belirler niteliktedir. Bach' m klavsen için yazdığı Partita' lan piyanoda yorumlarken, piyanonun farklı olanaklarım, Partita' lamı karakter ve stil özelliklerini bozmadan, hatta destekleyerek kullanmak uygun olur. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT J. S. BACH' S SIX PARTITAS FOR PIANO Baroque era in music, is the era when architectural structure and style consciousness becomes important. J. S. Bach is the most powerful composer of this era. He makes masterful use of various styles, i.e. French, Italian and German, in his Partitas. In each Partita, magnificent opening movement shows the character of the following dance movements. In piano performance of these Partitas, which are originally intended for clavecin, the pianist should make use of every power of his instrument as long as he doesn't destroy the character and specific style of these compositions. £S5Srs?