Kırım mecmuası 1 - 23. sayıları: Fihrist ve metinler
Kırım mecmuası number of 1 - 23: Index and textes
- Tez No: 94127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, 2 Mayıs 1918-10 Mayıs 1919 tarihleri arasında 23 sayı olarak yayınlanan Kırım Mecmuası'nın önemini ortaya koymak için yapılmıştır. Kırım Mecmuası, Kırım Ahali Cumhuriyeti'nin Bolşevikler tarafından ortadan kaldırılmasından sonra, İstanbul'da Kırım'ın bağımsızlığını savunan bir dergidir. Türkçülük, dergide propagandist bir yaklaşımla savunulmuştur. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde derginin fihristi hazırlandı. Bununla birlikte ikinci bölümde seçilmiş metinler latin harflerine aktarılmıştır. Derginin sahibi Süleyman Sudi Bey'dir. Yazar kadrosunda Osman Kemal Hatif, Fahreddin Tonguç, Safveti Kemal, Raşid Aşki Çorabatur, Osman Akçokraklı, Ömer Seyfeddin, Şevki Bektöre... bulunmaktadır. Türk milletinin birleşmesini amaçlayan bu dergi, Kırım'ın bağımsız bir devlet olmasını da gaye edinmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to give importance of Kırım Mecmuası which was published 23rd times between 2 May 1 91 8 and 1 0 May 1919. Kırım Mecmuası, was a journal which defended for the indipendence of Kırım in Istanbul after the calamity of The Republic of Kırım by Bolshevik, Türkism was defended in the journal through a propagandist approach. This study has been consisted of two parts: Inthe first part, the index has been prepared. Howerer, in the second part, selected prose was Latinized in Turkish. » The editor of this journal was Süleyman Sudi. Amonf the contributors, we see Osman Kemal Hatif, Fahreddin Tonguç, Safveti Kemal, Raşid Aşki Çorabatur, Osman Akçokraklı, Ömer Seyfeddin, Şevki Bektöre... ete. This journal, leading to unit Turkish nation, also aimed to Kırım as an indepented country.