Düzce kenti örneğinde yeşil alanların yaşam kalitesine etkileri
Effects of green areas on quality of life in the example of Düzce city
  1. Tez No: 941262
  2. Yazar: BETÜL İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yaşam kalitesi kavramı konusunda birçok bilim dalı uzun yıllardır çalışırken, peyzaj mimarları yaşam kalitesi kavramı üzerine son yıllarda çalışmaya başlamıştır. Bu çalışmalar kapsamında kentsel yaşamın öğelerinden biri olan açık yeşil bölgelerin yaşam kalitesini etkileyen faktörlerden biri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada açık ve yeşil bölgelerin yaşam kalitesi üzerine etkileri üzerinde çalışılmıştır. Açık ve yeşil bölgelerin yaşam kalitesi üzerinde etkisi ve kaliteli yaşamın arttırılmasına yönelik yeşil alanların önemini belirlemek bu çalışmanın başlıca amaçlarındandır. Çalışmaya yeşil alanlar ve yaşam kalitesi ile ilgili akademik araştırmalar yapılarak başlanmıştır. Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan, Karadeniz ve Marmara iklim özelliklerini taşıyan, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin ulaşımını sağlayan karayolu üzerindeki konumundan dolayı göç alan kent olan Düzce Kent çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışma alanında aktif yeşil alan envanteri çıkarılmış imar için uygunluğuyla karşılaştırılarak eksiklikler ortaya konulmuştur. Çalışma alanına ilişkin yapılan anket çalışması araştırmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Örneklem alanda yaşayan bireylerin yeşil alan kullanım özellikleri, yeşil alandan beklentileri ve yeşil alan memnuniyet düzeyleri anket aracılığıyla araştırılan konular olmuştur. Araştırma sonucunda çalışmaya başlarken kurulan hipotezlerin doğrulukları yorumlanmıştır. Sonuç olarak yeşil alanların yaşam kalitesine rekreasyonel açıdan fayda sağladığı, açık ve yeşil bölgelerin yaşam kalitesi düzeyini arttırdığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While many branches of science have been working on the concept of quality of life for many years, landscape architects have started to work on the concept of quality of life in recent years. Within the scope of these studies, it has been concluded that open green areas, which are one of the elements of urban life, are one of the factors affecting the quality of life. In this study, the effects of open and green areas on the quality of life were studied. The main objectives of this study are to determine the effect of open and green areas on the quality of life and the importance of green areas for increasing the quality of life. The study was started by conducting academic research on green areas and quality of life. Düzce, a city located in the Western Black Sea Region, bearing the climate characteristics of the Black Sea and Marmara, and receiving migration due to its location on the highway that provides transportation to major cities such as Ankara and Istanbul, was selected as the study area. An active green area inventory was drawn in the study area and deficiencies were revealed by comparing it with its suitability for zoning. The survey study conducted on the study area constitutes the main material of the research. The green area usage characteristics of the individuals living in the sample area, their expectations from the green area and their green area satisfaction levels were the subjects investigated through the survey. As a result of the research, the accuracy of the hypotheses established at the beginning of the study were interpreted. As a result, it has been proven that green areas provide recreational benefits to the quality of life and that open and green areas increase the level of quality of life.