Elektrikli uçaklarda akıllı yük yönetiminin tasarlanması
Design of smart load management for more electrical aircraft
- Tez No: 941263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN KAYIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Uçak sistemleri, elektrikli uçaklara geçiş ile birlikte geleneksel uçak sistemlerine kıyasla, daha karmaşık ve elektriğe daha bağımlı hale gelmektedir. Modern uçak sistemlerindeki karmaşıklığın ve elektriğe olan bağımlılığın artması, elektrik yönetimini daha da kritik hale getirmektedir. Elektrik yönetiminin daha güvenilir ve daha verimli bir şekilde yapılabilmesi için tasarım çözümlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez, elektrikli uçak güç dağıtım ağlarının verimliliğini, güvenilirliğini ve emniyetini artırmak amacıyla daha fazla elektrik enerjisi kullanan uçak konsepti için Akıllı Yük Yönetim Sistemi (AYYS) tasarımını sunmakta olup, normal ve arıza durumlarında elektrik gücünün dağıtımının optimizasyonu amaçlanmaktadır. Geliştirilen kontrol algoritmaları ile gerçek zamanlı yük önceliklendirme sağlanarak sistemin verimliliğinin arttırılması hedeflenmektedir. Tasarlanan sistem MATLAB & Simulink ortamında modellenmiştir. Bu simülasyon, elektrik sisteminin performansını değerlendirmek ve olası arıza senaryolarında sistemin nasıl davrandığını analiz etmek için kullanılmıştır. Simülasyon sonuçları, önerilen sistemin arıza senaryoları altında operasyonel kararlılığı koruma ve güç kaybını azaltma konusunda etkinliğini göstermektedir. Akıllı yük yönetimi stratejisi, kritik sistemlerin çalışmaya devam etmesini sağlarken, kritik olmayan yüklerin sistem sağlığına göre aşamalı olarak kesilmesini sağlamaktadır. Karşılaştırmalı simülasyonlar, önerilen yaklaşımın güç kullanımı, tepki süresi ve sistem kararlılığı açısından geleneksel yük yönetimi tekniklerine karşı etkinliğini göstermektedir. Sonuçlar, akıllı yük yönetim sistemlerinin daha fazla elektrik enerjisi kullanan uçaklar için sistem mimarilerinin ölçeklenebilirliğini ve sürdürülebilirliğini destekleme potansiyelini doğrulayarak daha verimli ve dayanıklı elektrik sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemekte olup, gelecekteki havacılık teknolojilerinin güvenilirliğini ve enerji yönetimini iyileştirmekte ve elektrik odaklı tasarım anlayışında gelecekteki gelişmeler için bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the transition to the electric aircraft concept, aircraft systems are becoming more complex and more dependent on electricity compared to traditional aircraft systems. The increasing complexity and dependency on electricity in modern aircraft systems make electrical management even more critical. Design solutions are needed for more reliable and efficient electrical management. This thesis presents the design of a Smart Load Management System (SLMS) for an aircraft concept that uses more electrical energy to increase the efficiency, reliability and security of More Electric Aircraft (MEA) power distribution networks and aims to optimize the distribution of electrical power under normal and fault conditions. The efficiency of the system is aimed to be increased by providing real-time load prioritization with the developed control algorithms. The designed system is modeled and simulated in MATLAB and Simulink environments. This simulation is used to evaluate the performance of the electrical system and to analyze how the system behaves in possible fault scenarios. The simulation results show the effectiveness of the proposed system in maintaining operational stability and reducing power loss in fault scenarios. The smart load management strategy ensures that critical systems continue to be supplied, while non-critical loads are gradually shed based on system health. Comparative simulations demonstrate the effectiveness of the proposed approach against traditional load management techniques in terms of power usage, response time, and system stability. The results confirm the potential of smart load management systems to support the scalability and sustainability of system architectures for aircraft using more electrical energy, thus contributing to the development of more efficient and resilient electrical systems, improving the reliability and energy management of future aviation technologies, and providing a roadmap for future developments in aviation electrification.