Aşağıseyit Höyük Geç Tunç Çağı boya bezemeli seramikleri
Late Bronze Age painted decorated pottery from Aşağıseyit Höyük
  1. Tez No: 941274
  2. Yazar: İBRAHİM KILBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERİM KONAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez, Denizli ili Çal ilçesi sınırlarında yer alan Aşağıseyit Höyük'te ortaya çıkarılan Geç Tunç Çağı'na ait boya bezemeli seramiklerin üretim teknikleri, biçimsel özellikleri ve kullanım bağlamlarını incelemektedir. İç Batı Anadolu'da gerçekleştirilen kazı çalışmalarının sınırlı oluşu ve boya bezemeli seramik örneklerinin az sayıda bulunması, bu malzeme grubuna dair yorumların çoğunlukla Miken kültürünün etkisiyle açıklanmasına neden olmuştur. Söz konusu seramikler genellikle Miken ithali ya da bu geleneğin yerel taklitleri olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada yapılan rölatif değerlendirmeler ve uygulanan arkeometrik analizler (petrografik inceleme, X-Işını Floresans Spektrometresi [XRF] ve X-Işını Toz Difraksiyonu [XRPD]) Aşağıseyit seramiklerinin büyük ölçüde yerel hammaddelerle üretildiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, boya bezemeli seramiklerin sadece dış etkilerle şekillenen ürünler değil, aynı zamanda yerel bir üretim geleneğinin yansıması olduğunu göstermektedir. Seramiklerin sınırlı sayıda oluşu ise, bu grubun gündelik kullanım dışında, muhtemelen törensel, ritüel ya da seçkin sosyal gruplara yönelik özel bir işlev taşıdığına işaret etmektedir. Bu bağlamda, Aşağıseyit Höyük'teki seramikler başta Beycesultan, Aphrodisias ve Asopos Tepesi gibi İç Batı Anadolu'daki diğer yerleşim merkezlerinden elde edilen örneklerle karşılaştırılmış, teknik ve biçimsel benzerlikler ile ayrışmalar değerlendirilmiştir. Araştırma, yalnızca Aşağıseyit yerleşiminin seramik repertuarını değil, aynı zamanda bölgedeki Geç Tunç Çağı üretim ve kullanım pratiklerini daha yakından anlamaya katkı sağlamaktadır. Bu yönüyle çalışma, Geç Tunç Çağı'nda İç Batı Anadolu'nun kültürel kimliğine ve seramik geleneğine ışık tutan özgün bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the production techniques, stylistic characteristics and usage contexts of the Late Bronze Age paint decorated ceramics unearthed at Aşağıseyit Höyük in Çal district of Denizli province. The limited excavations carried out in Central Western Anatolia and the scarcity of paint decorated ceramics have led to the interpretation of this material group as being mostly influenced by the Mycenaean culture. These ceramics are generally considered to be Mycenaean imports or local imitations of this tradition. The relative evaluations and archaeometric analyses (petrographic analysis, X-Ray Fluorescence Spectrometry [XRF] and X-Ray Powder Diffraction [XRPD]) carried out in this study reveal that the Asagiiseyit ceramics were largely produced with local raw materials. The findings show that the paint decorated ceramics are not only products shaped by external influences, but also the reflection of a local production tradition. The limited number of ceramics indicates that this group probably had a special function other than daily use, probably ceremonial, ritual or for elite social groups. In this context, the ceramics from Aşağıseyit Höyük were compared with those from other sites in Central Western Anatolia, particularly Beycesultan, Aphrodisias and Asopos Tepesi, and the technical and stylistic similarities and differences were evaluated. The study contributes not only to the ceramic repertoire of the settlement of Aşağıseyit, but also to a closer understanding of Late Bronze Age production and utilisation practices in the region. In this respect, the study is a unique source shedding light on the cultural identity and ceramic tradition of Central Western Anatolia during the Late Bronze Age.