L tipi matris yöntemi ile bir otomotiv servisinde servis çalışanlarının karşılaştığı risklerin değerlendirilmesi
Assessment of risks faced by service workers in an automotive service with the L-type matrix method
- Tez No: 941273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma kapsamında, L tipi matris yöntemi temel alınarak iş sağlığı ve güvenliği politikalarının ve uygulamaların önemi otomotiv servislerinde çalışan işçilerin karşılaştığı riskler üzerinden açıklanmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği açısından risk analizinin önemi ve risk yönetim süreci açıklanmıştır. Risk analizlerinin sınıflandırılması, bilinen bazı yöntemler, bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları, uygulama şekilleri ve yöntem tercihinde dikkat edilmesi gereken hususlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Tez çalışmasında, otomotiv servislerinde çalışanların karşılaşabileceği riskler belirlenmiş ve muhtemel risklere karşı alınabilecek önleyici/düzenleyici faaliyetler planlanmıştır. Risk analizinde L tipi matris yöntemi tercih edilmiş ve otomotiv servisinde yapılan işler on (10) farklı faaliyet grubuna ayrılmıştır. Her faaliyet grubu için ayrı risk analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 43 tane“yüksek risk”ve 72 tane“dikkate değer risk”olmak üzere toplam 115 tane risk belirlenmiştir. Her bir risk için önleyici/düzenleyici faaliyetler belirlenerek risk düzelerinin“kabul edilebilir risk”seviyesine indirgenmesi sağlanmıştır. Çalışmada son olarak otomotiv servisin yapılan risk analizi sonuçlarına göre, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemeye, personellerin karşılaştığı risklerin ortadan kaldırılmasına ya da azaltılmasına yönelik öneriler ve bu önerilerin işletmeye sağlayacağı faydalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the importance of occupational health and safety policies and practices is explained based on the L-type matrix method through the risks faced by workers working in automotive services. The importance of risk analysis in terms of occupational health and safety and the risk management process were explained. The classification of risk analyses, some known methods, advantages and disadvantages of these methods, application methods and points to be considered in method selection are explained in detail. In the thesis study, risks that employees working in automotive services may encounter are determined and preventive/corrective activities that can be taken against possible risks are planned. L-type matrix method is preferred in risk analysis and the works carried out in automotive services are divided into ten (10) different activity groups. Separate risk analysis is carried out for each activity group. According to the results obtained, a total of 115 risks, 43 of which are“high risk”and 72 of which are“remarkable risk”, are determined. Preventive/corrective activities are determined for each risk and the risk levels are reduced to“acceptable risk”level. Finally, according to the results of the risk analysis conducted in the automotive service, suggestions for preventing work accidents and occupational diseases, eliminating or reducing the risks encountered by the personnel and the benefits that these suggestions will provide to the business are stated.