Aurasız migren hastalarında hippocampus ve alt alan hacimlerinin incelenmesi
Investigation of hippocampal and subfield volumes in migraine patients without aura
  1. Tez No: 941275
  2. Yazar: BERNA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT NAHİR, DOÇ. DR. ORHAN SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, aurasız migren hastalarında hippocampus ve alt alanlarının hacimlerini inceleyerek, migren ile ilişkili olası yapısal değişiklikleri değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 125 migren hastası (ortalama yaş: 32,86±10,25 yıl; 63 kadın, 62 erkek) ve 125 sağlıklı kontrol (ortalama yaş: 33,71±10,95 yıl; 64 kadın, 61 erkek) dahil edildi. Tüm katılımcıların T1 ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleri, açık erişimli VolBrain yazılımı kullanılarak analiz edildi ve hippocampus segmentasyonu Winterburn atlası temel alınarak gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar, migren hastalarında sağ (migren: 2,35±0,298 cm³; kontrol: 2,26±0,354 cm³; p=0,03) ve sol (migren: 2,27±0,285 cm³; kontrol: 2,19±0,353 cm³; p=0,05) hippocampus hacimlerinin sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı derecede daha büyük olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the volumes of the hippocampus and its subfields in patients with migraine without aura and to evaluate potential structural changes associated with migraine. The study included 125 migraine patients (mean age: 32.86±10.25 years; 63 females, 62 males) and 125 healthy controls (mean age: 33.71±10.95 years; 64 females, 61 males), matched for age and sex. T1-weighted magnetic resonance images of all participants were analyzed using the open-access VolBrain software, and hippocampal segmentation was performed based on the Winterburn atlas. The results revealed that the right (migraine: 2.35±0.298 cm³; control: 2.26±0.354 cm³; p=0.03) and left (migraine: 2.27±0.285 cm³; control: 2.19±0.353 cm³; p=0.05) hippocampal volumes were significantly larger in the migraine group compared to the healthy controls.