48-66 ay aralığındaki çocukların görsel motor bütünlemeyi değerlendirme aracı puanları ile yürütücü işlev ve hafızaları arasındaki ilişki
The relationship between visual motor integration assessment tool scores and executive function and memory of children aged 48-66 months
  1. Tez No: 941277
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ELİF ERGİN, DOÇ. DR. RIDVAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Erken çocukluk dönemi yaşamın ilk sekiz yılını kapsamaktadır. Çocukların bu dönemde edindikleri tüm öğrenme ve deneyimler erken çocukluk dönemi sonrasında öğreneceklerinin temelini oluşturmaktadır. Bu dönemde onların yaş ve gelişimlerine uygun oluşturulacak eğitim planları ve sürekli olarak uyaranlarla karşı karşıya bırakılmaları gelişimlerinin gerektirdiği görevlerini yerine getirme fırsatı sunarken yetersizlikleri ve desteklenmesi gereken gelişim alanlarını ortaya çıkaracaktır. Okul öncesi eğitiminin temel amaçlarından biri çocukların tüm gelişim alanlarına destek olarak onların ilkokula hazır olmalarını sağlamaktır. Erken çocukluk döneminde yapılan tarama ve değerlendirmelerle risk altında olan çocuklar belirlenebilmektedir. Bu tarama ve değerlendirmeler tüm gelişim alanlarında yapıldığı gibi bilişsel gelişim alanında da yapılabilmektedir. Okul öncesi çocuklarının algılama, hatırlama, problem çözme ve hafıza gibi bilişsel kavramlar ölçülebilmektedir. Bu ölçümlerle çocukların ilkokula hazır olma durumları ve okuma yazma becerisine ait becerileri uzmanlar tarafından değerlendirilebilmektedir. Nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılacak olan bu çalışma Yozgat ve Niğde illerinde bağımlı ve bağımsız anaokullarına devam eden 42-66 aylık çocukların görsel motor bütünleme becerisini ölçerek onların görsel ayırt etme becerisinin yürütücü işlev becerisi ve hafızası arasındaki ilişkiyi incelemektir.
Özet (Çeviri)
The early childhood period covers the first eight years of life. All the learning and experiences that children acquire during this period form the basis of what they will learn after early childhood. During this period, educational plans that will be created in accordance with their age and development and their constant exposure to stimuli will provide an opportunity to perform the tasks required by their development, while revealing inadequacies and areas of development that need to be supported. One of the main objectives of preschool education is to support children in all areas of development and to ensure that they are ready for primary school. Children who are at risk can be identified through screening and evaluations conducted in early childhood. These scans and evaluations can be performed in the field of cognitive development as well as in all areas of development. Cognitive concepts such as perception, recall, problem solving and memory of preschool children can be measured. With these measurements, children's primary school readiness and literacy skills can be evaluated by experts. This study, which will use a relational screening model from quantitative research methods, general screening models, is to examine the relationship between executive function ability and memory of visual discrimination ability by measuring the visual motor integration ability of 42-66 month old children attending dependent and independent kindergartens in Yozgat and Niğde provinces.