Saanen ırkı keçilerde, POU1F1 gen yolağında bulunan genlere ait polimorfizmlerin büyüme ve üreme özellikleri ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of relationship of the gene polymorphisms in the POU1F1 gene pathway with growth and reproductive traits in Saanen goats
  1. Tez No: 941276
  2. Yazar: NURSEN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA ARDIÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Veteriner Hekimliği, Genetics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Keçi yetiştiriciliği; süt, et, deri ve kıl üretimi gibi verim özellikleri için tercih edilmektedir ancak geleneksel ıslah yöntemleri kullanılarak bu özelliklerin iyileştirilmesinde büyük bir genetik ilerleme elde etmek oldukça zordur. Büyüme ve üreme özellikleri; üretimdeki karlılığın yanı sıra, sürdürülebilir keçi yetiştirme programlarında ve keçi genetiğinde önemli ekonomik etkileri olan fonksiyonel özelliklerdir. Ancak büyüme ve üreme özellikleri; genetik varyasyonların ilişkisini çözmek için çok önemli olan birden fazla genin kontrolü altındadır. Bu nedenle; bu tez çalışmasında, Saanen ırkı dişi keçilerde PITX1 (c.490G>A), PITX2 (g.18353T>C), LHX3 (g.8035T>C), PROP1 (c.236C>T) ve POU1F1 (c.837T>C ile c.771+215C>T) polimorfizmlerinin frekanslarının belirlenmesi ve bu polimorfizmlerin büyüme ve üreme özellikleriyle ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada, toplam 150 baş Saanen keçisi genotiplendirilmiştir. Doğum ağırlığı, bir batındaki yavru sayısı, günlük canlı ağırlık artışı, toplam canlı ağırlık artışı, ilk damızlıkta kullanım ağırlığı, vücut uzunluğu, göğüs çevresi, sağrı genişliği, sağrı yüksekliği, cidago yüksekliği, baş uzunluğu, kulak uzunluğu ve alın genişliği olmak üzere büyüme ve üreme özellikleriyle ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Goat breeding is preferred for productivity traits such as milk, meat, leather and hair production. Still, it is not easy to achieve significant genetic progress in improving these traits using traditional breeding methods. Growth and reproduction traits are functional traits that have substantial economic impacts in sustainable goat breeding programs and goat genetics, as well as profitability in production. However, growth and reproduction traits are controlled by multiple genes, which is very important to unravel the relationship between genetic variations. Therefore; in this thesis study, it was aimed to determine the frequencies of PITX1 (c.490G>A), PITX2 (g.18353>C), LHX3 (g.8035T>C), PROP1 (c.236C>T) and POU1F1 (c.837T>C and c.771+215C>T) polymorphisms in Saanen female goats and to reveal the relationship of these polymorphisms with growth and reproduction traits. A total of 150 Saanen goats were genotyped in the study. The relationship was investigated between birth weight, litter size, average daily weight gain, total weight gain, first breeding weight, body length, chest girth, rump width, rump height, withers height, head length, ear length and forehead width with growth and reproduction traits.