Çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan ve uzman hekimlerinin fenilketonüri hastalığı hakkında bilgi ve tutum düzeyleri
The knowledge and attitute levels of pediatric assistant and specialist physicians regarding phenylketonuria
- Tez No: 941284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİYE EMEL ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, Türkiye'de sık görülen fenilketonüri hastalığına ilişkin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında çalışan hekimlerin bilgi düzeyi, farkındalığı ve klinik yaklaşımlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, eksikliklerin tespitinin sağlanarak, hekimlere yönelik eğitsel desteklerin yönünün belirlenmesi ve böylece hastalık yönetiminde standardizasyonun arttırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Hekimlerin hastalığa ilişkin bilgi ve tutum düzeylerine ilişkin veriler anketler yoluyla toplanmış, katılımcıların demografik verilerinde yaş (yıl), ünvan, mesleki deneyim süresi değerlendirilmiştir. Katılımcıların eğitim bilgilerinde çalıştıkları merkezlerde Çocuk Metabolizma Hastalıkları Kliniğinin varlığı ve fenilketonüri hastalığı ile ilgili eğitimlerinin varlığı ve hekimleri sorgulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde özellikle 25-35 yaş grubu, pediatri asistanları ve mesleki deneyim süresi 0-5 yıl arasında olan genç hekimlerin fenilketonüri hastalığına dair bilgi ve tutum düzeylerinin daha yeterli olduğu görülmüştür. Tüm hekimlerimizde fenilketonüri hastalığının tanı ve tedavisine yönelik bilgi düzeyi genel olarak yeterli bulunmuş, ancak tanı ve ülkemizde uygulanan tedaviler konusunda bilgi eksiklikleri göze çarpmıştır. Yenidoğan tarama programına yönelik doğru tutum oranı yüksek seviyede olup gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Çocuk hekimlerinin fenilketonüri hastalığı hakkındaki temel bilgisi yeterli olsa da eğitim programlarının güncellenmesi ve kurum içi/dışı eğitimlerin sayısının artırılması ile bilgilerin yenilenmesinin faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to analyze the knowledge level, awareness, and clinical approaches of physicians working in the field of Pediatrics regarding phenylketonuria, a disease commonly seen in Turkey. The study aims to identify deficiencies and determine the direction of educational support for physicians, thereby increasing standardization in disease management. Materials and Methods: Data on physicians' knowledge and attitudes regarding the disease were collected through questionnaires, and participants' demographic information such as age (years), title, and duration of professional experience was evaluated. In terms of educational background, participants were asked whether their institutions had a Pediatric Metabolic Diseases Clinic and whether they had received any training related to phenylketonuria. For data analysis, the chi-square test was used, and when the conditions for the chi-square test were not met, the Fisher's exact test was applied. Results: When the data obtained in the study were evaluated, it was observed that especially physicians aged between 25 and 35 years, pediatric residents, and those with 0–5 years of professional experience had more adequate knowledge and attitudes regarding phenylketonuria. The overall level of knowledge regarding the diagnosis and treatment of phenylketonuria among all physicians was found to be sufficient; however, deficiencies in knowledge, particularly concerning diagnosis and the treatment practices implemented in Turkey, were noted. The rate of appropriate attitudes toward the newborn screening program was high, and no significant differences were found between groups. Conclusion: Although pediatricians' basic knowledge of phenylketonuria was found to be sufficient, it was concluded that updating educational programs and increasing the number of internal and external training opportunities would be beneficial in terms of refreshing and enhancing knowledge