Great auricular sinir bloğun ı̇ntraoperatif hemodinami ve postoperatif ağrı üzerine etkileri
The effects of great auricular nerve block on intraoperative hemodynamics and postoperative pain
  1. Tez No: 941285
  2. Yazar: AHMET DARÇIN
  3. Danışmanlar: DR. FETHİ GÜLTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Çalışmamızda kliniğimizde timpanoplasti cerrahisi operasyonlarında uygulanan rutin analjezi yöntemlerinden olan Great Auricular Sinir Bloğun intraoperatif hemodinami ve postoperatif ağrı üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç Yöntem: Prospektif gözlemsel planlaladığımız bu çalışmaya GAS bloğu uygulanan 30 hasta ve kontrol grubu olarak GAS bloğu uygulanmayan 30 hasta dahil ettik. Çalışmaya ASA 1-2, 18 yaşından büyük, çalışmaya katılmaya yazılı onam veren hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, ,ağırlık, BMI) ek hastalıkları, ASA skorları, cerrahi süresi, anestezi süresi, intraoperatif opioid kullanım miktarları, intraoperatif hemodinamik durumu, intraoperatif anestezi veya cerrahi komplikasyonları postoperatif analjezi için uygulanan yöntem hasta dosyalarından kaydedildi. Hastalar postoperatif ilk 1-8- 24. Saatlerde Visüel Analog Skala (VAS) ile ağrı durumları açısından değerlendirilerek, VAS skorları, analjezi ihtiyaçları eğer ek analjezik verildiyse kullanılan ilaçlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 60 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. 30 great auricular sinir bloğu yapılan hasta , 30 great auricular sinir bloğu yapılmayan kontrol hastası alındı. Hastaların yaş, vücut kitle indeksi, ASA skoru, cerrahi süresini içeren verilerinin karşılaştırılmasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Grup blok ve grup kontrol arasında post operatif 1.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effect of Great Auricular Nerve Block, a routine analgesia technique applied in tympanoplasty surgery procedures in our clinic, on intraoperative hemodynamics and postoperative pain. Materials and Methods: In this prospective observational study, 30 patients who underwent GAS block and 30 patients who did not undergo GAS block (control group) were included. Patients with ASA 1- 2, older than 18 years, and who provided written informed consent to participate in the study were included. Patients' demographic characteristics (age, weight, BMI), comorbidities, ASA scores, surgical duration, anesthesia duration, intraoperative opioid consumption, intraoperative hemodynamic status, intraoperative anesthesia or surgical complications, and the method applied for postoperative analgesia were recorded from patient files. Patients were evaluated for pain using the Visual Analog Scale (VAS) at postoperative 1st, 8th, and 24th hours, and VAS scores, analgesia needs, and medications used if additional analgesics were administered were recorded. FINDINGS A total of 60 patients were enrolled in the study. Patients were divided into two groups: 30 patients who underwent Great Auricular Nerve Block (GASB) (block group) and 30 control patients who did not undergo GASB (control group). No statistically significant difference was found between the groups in the comparison of patients' age, body mass index (BMI), ASA score, and surgical duration data.