Acil serviste kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan hastalarda bispektral indeks monitörizasyonu ile spontan dolaşımın geri dönüşü ve sağkalım tahmini
Return of spontaneous circulation and survival prediction with bispectral index monitoring in patients undergoing cardiopulmonary resuscitation in the emergency department
- Tez No: 941311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kardiyak arrest (KA) herhangi bir nedenle kalbin durması sonucu solunum ve dolaşımın durmasıdır. KA'nın geri döndürülme çabalarına kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) adı verilir. KA gelişen hastada KPR sonrası spontan dolaşımın geri dönüşü (SDGD) ve sağkalım tahmininde bulunmak zordur. Bu konuda fayda sağlayabilecek yöntemler halen araştırılmaktadır. Bu çalışmada acil serviste KPR uygulanan hastaların bispektral indeks (BİS) skorları ile SDGD ve 1 aylık sağkalım arasındaki ilişki araştırıldı. Materyal ve Metot: 29.08.2024-28.12.2024 tarihleri arasında Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sağlık ve Uygulama Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniğinde KPR uygulanan 60 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, kronik hastalık bilgileri, kardiyak ritimleri, sonlanımları, BİS skorları, kan ve kan gazı parametreleri ile SDGD ve 1 aylık sağkalım sonuçları istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiac arrest (CA) is a state of respiratory and circulatory arrest due to cardiac arrest. Efforts to reverse cardiac arrest are called cardiopulmonary resuscitation (CPR). It is difficult to predict return of spontaneous circulation (ROSC) and survival after CPR. Useful methods are being investigated. We investigated the relationship between bispectral index (BIS) scores and ROSC and 1-month survival in patients who underwent CPR. Material and Method: 60 patients who underwent CPR in Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Health and Application Research Centre Emergency Medicine Clinic between 29.08.2024-28.12.2024 were evaluated prospectively. Age, gender, chronic diseases, cardiac rhythms, outcomes, BIS scores, blood parameters, ROSC and 1-month survival results were statistically analysed.