Besin proteini ilişkili proktokolit tanılı hastaların uzun süreli izleminde kemik sağlığı
Bone health in the long-term follow-up of patients with food protein-induced proctocolitis
- Tez No: 941310
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERVE USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, süt çocukluğu döneminde besin proteini ilişkili alerjik proktokolit (BPİAP) tanısı alarak eliminasyon diyeti uygulanan çocuklarda, kemik sağlığının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Eliminasyon diyetinin kemik sağlığı ve büyüme üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, tek merkezli çalışmada, daha önce BPİAP tanısı almış 35 çocuk ile benzer özelliklere sahip 35 sağlıklı çocuk karşılaştırıldı. Tüm katılımcıların serum kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, paratiroid hormonu ve 25- hidroksi vitamin D3 düzeyleri, sadece hasta grubunun kemik mineral yoğunluğu (KMY) ölçüldü. Hasta grubu beslenme şekillerine göre alt gruplara ayrıldı. Veriler, SPSS 15.0 istatistik programı ile analiz edilip, gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında antropometrik ölçümler, KMY ve ilgili biyokimyasal parametrelerde anlamlı fark saptanmadı. En sık saptanan alerjen besin sütsaptandı. KMY eliminasyon diyeti yapan annelerin çocuklarında daha yüksek saptandı (p = 0,040). Beslenme şekline göre antropometrik ölçümler, biyokimyasal parametreler ve KMY açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Anne sütü ile beslenen çocuklarda, hastaların diyet süresi uzadıkça ağırlık persentil ve SDS değerlerinde anlamlı azalma saptandı (r = –0,516; p = 0,041). Anne sütü ve hipoalerjenik formüller ile beslenen çocuklarda diyet süresi ile boy arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edildi (r = 0,596; p = 0,041). Boy uzunluğuna göre düzeltilmiş yaşa göre lomber omurga KMY Z-Skoru ile hem diyet süresi hem de PTH düzeyleri arasında orta düzeyde, negatif yönlü ilişki tespit edildi (r = –0,446, p = 0,009; r = –0,458, p = 0,007). Sonuç: Diyet yapan annelerin çocuklarında daha yüksek L1–L4 KMY değerlerinin izlenmiş olması, annelere yapılan Ca ve D vitamini desteğinin önemini göstermektedir. Ayrıca, boy uzunluğuna göre düzeltilmiş yaşa göre lomber omurga KMY Z-skoru ile diyet süresi ve PTH düzeyleri arasında anlamlı negatif korelasyonlar bulunmuştur. Bu bulgular, uzun süreli eliminasyon diyetlerinin kemik mineral yoğunluğunu olumsuz etkileyebileceğini düşündürmekte; dolayısıyla bireyselleştirilmiş beslenme takibi ve mikrobesin desteğinin klinik önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate bone health in children diagnosed with food protein-induced allergic proctocolitis (FPIAP) during infancy who were placed on an elimination diet. It specifically seeks to examine the impact of the elimination diet on bone health and growth. Materials and Methods: In this prospective, single-center study, 35 children previously diagnosed with FPIAP were compared with 35 healthy children matched for key characteristics. Serum levels of calcium, phosphorus, alkaline phosphatase, parathyroid hormone, and 25-hydroxy vitamin D3 were measured in all participants, while bone mineral density (BMD) was assessed only in the patient group. Patients were further categorized into subgroups based on their dietary patterns. Data were analyzed using SPSS 15.0, and group comparisons were performed accordingly. Results: No significant differences were observed between the patient and control groups in terms of anthropometric measurements, BMD, or relevant biochemical parameters. Cow's milk was identified as the most common allergenic food. BMD was significantly higher in children whose mothers adhered to the elimination diet (p = 0.040). No significant differences in anthropometric measures, biochemical parameters, or BMD were found between dietary subgroups. Among breastfed children, a significant decrease in weight percentile and SDS values was observed with longer diet duration (r = –0.516; p = 0.041). A positive correlation was identified between height and diet duration in children fed with both breast milk and hypoallergenic formulas (r = 0.596; p = 0.041). A moderate, negative correlation was found between lumbar spine BMD Z-score (adjusted for height age) and both diet duration (r = –0.446; p = 0.009) and PTH levels (r = –0.458; p = 0.007). Conclusion: The finding of higher L1–L4 BMD values in children of mothers adhering to the elimination diet underscores the importance of maternal calcium and vitamin D supplementation. Furthermore, the significant negative correlations between lumbar spine BMD Z-scores (adjusted for height age) and both diet duration and PTH levels suggest that long-term elimination diets may adversely affect bone mineral density. These findings highlight the clinical importance of individualized nutritional monitoring and micronutrient supplementation.