Nüks retina dekolmanı ve proliferatif vitreoretinopati gelişen olgularda tedavi ve profilakside intraoküler mitomisin-C kullanımı ve kontrol grubu ile karşılaştırılması
Use of intraocular mitomycin-C in the treatment and prophylaxis of recurrent retinal detachment and proliferative vitreoretinopathy: A comparison with a control group
  1. Tez No: 941312
  2. Yazar: EMRE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ALTAN ÖZAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada, daha önce cerrahi tedavi uygulanmış, nüks retina dekolmanı (RD) ve eşlik eden proliferatif vitreoretinopati (PVR) gelişmiş olgularda, pars plana vitrektomi (PPV) sırasında intraoperatif olarak uygulanan mitomisin-C'nin (MMC) anatomik başarı, yeniden cerrahi gereksinimi ve görsel sonuçlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, karşılaştırmalı çalışmaya, 2022–2024 yılları arasında nüks RD ve PVR nedeniyle cerrahi uygulanan 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, intraoperatif MMC uygulananlar (Grup 1, n=30) ve uygulanmayanlar (Grup 2, n=30) olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastalara PPV uygulanmış; gerekli olgularda skleral çökertme ile kombine edilmiştir. MMC, cerrahi sırasında PVR açısından riskli bölgelere uygulanmıştır. Preoperatif ve postoperatif veriler; anatomik ve fonksiyonel başarı, kistoid maküla ödemi (KMÖ) gelişimi, silikon çıkarımı ve ek cerrahi gereksinimi yönünden karşılaştırılmıştır. Bulgular: MMC uygulanan grupta retina yatışıklığı, PVR gelişimi ve fonksiyonel iyileşme oranları kontrol grubuna benzer bulunmuştur. Birincil anatomik başarı (retina yatışıklığı ve GİB >6 mmHg) oranı MMC grubunda %83,3, kontrol grubunda %70,0; ikincil anatomik başarı (silikon çıkarımı, nüks olmaması, ek cerrahi gereksinimi) oranı sırasıyla %50 ve %46,7 olarak saptanmıştır. Her iki grupta cerrahi sonrası görme keskinliği anlamlı şekilde artmış, ancak gruplar arasında fark izlenmemiştir. PVR gelişimi MMC grubunda daha düşük olsa da, istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: MMC uygulaması, nüks RD cerrahisinde birincil anatomik başarı ve komplikasyon oranları açısından anlamlı fark göstermemekle birlikte, klinik olarak olumlu etkiler sunmuştur. Bu bulgular, MMC'nin cerrahi etkinliği artırma potansiyeline işaret etmekte olup, sonuçların doğrulanması için ileriye dönük daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the impact of intraoperative mitomycin-C (MMC) application during pars plana vitrectomy (PPV) on anatomical success, the need for additional surgery, and visual outcomes in patients with recurrent retinal detachment associated with proliferative vitreoretinopathy (PVR) following previous retinal surgery. Materials and Methods: This retrospective, comparative study included 60 patients who underwent surgery for recurrent retinal detachment with PVR between 2022 and 2024. Patients were divided into two groups: those who received intraoperative MMC (Group 1, n=30) and those who did not (Group 2, n=30). All patients underwent PPV, combined with scleral buckling when indicated. MMC was applied intraoperatively to areas at high risk for PVR development. Preoperative and postoperative data were compared between groups in terms of anatomical and functional success, cystoid macular edema (CME), silicone oil removal, and the need for additional surgical intervention. Results: Rates of retinal reattachment, PVR development, and functional improvement were comparable between groups. The primary anatomical success rate—defined as retinal reattachment with intraocular pressure above 6 mmHg at six months postoperatively—was 83.3% in the MMC group and 70.0% in the control group. Secondary anatomical success—defined as successful silicone oil removal without redetachment or need for further intervention—was achieved in 50.0% and 46.7% of patients, respectively. Both groups showed statistically significant postoperative improvements in visual acuity; however, no significant difference was observed between them. Although the incidence of PVR was lower in the MMC group, the difference did not reach statistical significance. Conclusion: Although mitomycin-C application did not yield significant differences in primary anatomical success or complication rates in recurrent retinal detachment surgery, it demonstrated clinically favorable trends. These findings suggest that MMC may have the potential to enhance surgical outcomes, highlighting the need for future prospective studies with larger sample sizes to confirm its efficacy.