Yaşlı bireylerde magnezyum seviyesinin dinapeni ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between magnesium levels and dynapenia in older adults
- Tez No: 941320
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Dinapeni; yaşlanma ile ilişkili ortaya çıkan kas gücü veya kas fonksiyonu kaybını ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, yaşlı bireylerde serum magnezyum seviyesinin dinapeni ile ilişkisi incelenmektir. Yöntem: Bu kesitsel çalışma; Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 10.01.2025-13.03.2025 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 65 yaş ve üzeri 137 katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcıların çeşitli sosyodemografik ve tıbbi özellikleri tarafımızca hazırlanan bir Tanıtıcı Bilgi Formu ile sorgulandı. El kavrama kuvveti; el dinamometresi (Camry Electronic Hand Dynamometer, Model:EH101, 2019) kullanılarak ölçüldü. Her iki el için ölçümlere ait değerler kaydedildi. Asya Sarkopeni Çalışma Grubu (AWGS) Kriterleri'ne göre el kavrama gücü kg cinsinden yaş ve cinsiyet bazında belirlenmiş kesme değerlerine göre düşük ve normal değerlendirildi. Erkekler için
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Dynapenia refers to the loss of muscle strength or function associated with aging. The aim of this study is to examine the relationship between serum magnesium levels and dynapenia in elderly individuals. Methods: This cross-sectional study was conducted with 137 participants aged 65 years and older who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between January 10, 2025, and March 13, 2025, and met the inclusion criteria. Various sociodemographic and medical characteristics of the participants were assessed using a Descriptive Information Form prepared by the researchers. Handgrip strength was measured using a hand dynamometer (Camry Electronic Hand Dynamometer, Model: EH101, 2019), and values were recorded for both hands. According to the Asian Working Group for Sarcopenia (AWGS) criteria, handgrip strength was classified as low or normal based on age- and sex-specific cut-off values measured in kilograms. Values of