12-18 yaş arası bireylerde sosyal medya vedijital oyun bağımlılığının uyku kalitesine etkisi
The effect of social media anddigital game addiction on sleep quality in individuals aged 12-18 years
  1. Tez No: 941321
  2. Yazar: ÇAĞLAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte dijital medya araçlarının günlük yaşamdaki yeri giderek artmış ve özellikle ergenlik dönemi bireylerinin yaşam biçimlerini doğrudan etkilemeye başlamıştır. Sosyal medya platformları ve dijital oyunlar, bu yaş grubundaki bireylerde zaman yönetimi, sosyal etkileşim ve uyku düzeni üzerinde önemli değişikliklere neden olabilmektedir. Uyku, ergenlerin fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimlerinde temel bir rol oynarken; dijital bağımlılıklar bu kritik süreci olumsuz etkileyebilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı; 12–18 yaş aralığındaki ergen bireylerde sosyal medya ve dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin uyku kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve aralarındaki olası ilişkileri ortaya koymaktır. Yöntem: Bu araştırma, tek merkezli, prospektif ve tanımlayıcı-ilişki arayıcı bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran, 12–18 yaş aralığında olan, nörolojik veya psikiyatrik tanısı bulunmayan, düzenli uyku ilacı kullanmayan ve ebeveynlerinden yazılı onam alınarak gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 187 ergen birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Hasta Bilgi Formu, Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ), Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (OGBÖ-KF) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: With the rapid advancement of technology and widespread internet access, digital media usage has become a significant part of adolescents' daily lives. Social media platforms and digital games, in particular, have been shown to influence various aspects of adolescents' physical, psychological, and social development, especially their sleep quality. This study aimed to examine the impact of social media and digital game addiction levels on sleep quality among adolescents aged 12 to 18. Method: This prospective, descriptive, and correlational study was conducted at a single center. The s tudy sample consisted of 187 adolescents who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, were between 12 and 18 years of age, had no diagnosed neurological or psychiatric disorders, were not using regular sleep medication, and agreed to participate with parental consent. Data were collected using the Patient Information Form, Social Media Addiction Scale for Adolescents (SMASA), Digital Game Addiction Scale Short Form (DGAS-SF), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI).