Serum magnezyum, vitamin d ve non-HDL kolesterol değerlerinin hepatosteatoz, fibrozis-4 indeksi ve aspartate amınotransferase to platelet ratio indeksi ile ilişkisinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the relationship of serum magnesium, vitamin d and non-HDL cholesterol values with hepatosteatosis, fibrosis-4 index and aspartate aminotransferase to platelet ratio index
- Tez No: 805274
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı dünya genelinde prevalansı yaklaşık olarak %25 olan ve sıklığı giderek artan en yaygın kronik karaciğer hastalığıdır. Vitamin D ve magnezyum vücutta birçok fizyolojik süreçte öne çıkmakta olup antienflamatuvar yolaklarda ve insulin duyarlılığı üzerinde yeni görevleri tanımlanmaktadır. Bu verilerden yola çıkarak biyokimyasal parametrelerin alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı ve aspartate aminotransferase to platelet ratio indeksi(APRI) ve fibrozis-4(FIB-4) indeksi ile ilişkisini incelemeyi ve steatoz ile fibrozis açısından koruyucu olabileceğine işaret eden sınırlar bulmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde tetkik edilmiş ve abdominopelvik ultrason ile karaciğer yağlanmasına yönelik değerlendirilmiş olan, karaciğer sirozu veya steatoza neden olabilecek sekonder bir etiyolojinin bulunmadığı 415 hastanın demografik özellikleri, laboratuvar parametreleri ile görüntüleme sonuçları kaydedildi. Hastalar hepatosteatoz varlığı ve derecesi, eşlik eden diyabet/prediyabet(tip2DM/preDM) ve hiperlipidemiye(HL) göre gruplandıktan sonra biyokimyasal fibrozis değerleri hesaplanarak aralarındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Komorbiditeden bağımsız olarak, magnezyum düzeyleri ile FIB-4 indeksi düzeyleri arasında ters yönlü korelasyon(p:
Özet (Çeviri)
Introduction: Non-alcoholic fatty liver disease is the most common chronic liver disease with a worldwide prevalence of approximately 25% and an increasing frequency. Vitamin D and magnesium are prominent in many physiological processes in the body. Their new roles are defined on anti-inflammatory pathways and insulin sensitivity. Based on these data, we aimed to examine the relationship of biochemical parameters with non-alcoholic fatty liver disease and aspartate aminotransferase to platelet ratio index(APRI) and fibrosis-4(FIB-4) index, and to find limits indicating that they may be protective in terms of steatosis and fibrosis. Based on these data, we aimed to reveal the relationship of biochemical parameters with non-alcoholic fatty liver disease, aspartate aminotransferase to platelet ratio index and fibrosis-4 index. Materials and Methods: Demographic characteristics, laboratory parameters and imaging results of 415 patients who were examined in Dokuz Eylul University Hospital and evaluated for fatty liver with abdominopelvic ultrasound and who did not have a secondary etiology that could cause liver cirrhosis or steatosis were recorded. After the patients were grouped according to the presence and degree of hepatosteatosis, concomitant diabetes/prediabetes and hyperlipidemia, biochemical fibrosis values were calculated and the relationship between them was investigated. Results: Regardless of comorbidity, an inverse correlation (p: