Implementation of view factor model and radiative heat transfer model in MOOSE
MOOSE'da görünüm faktörü modeli ve ışınımla ısı transfer modelinin uygulanması
  1. Tez No: 941319
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TRAVIS W. KNIGHT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of South Caroline
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Görüş faktörleri, yüzeyler arasındaki geometrik ilişkiyi temsil eden fonksiyonlardır. Bunlar ışınımla ısı transferi hesaplamaları için önemli parametrelerdir. Görüş faktörü katalogları, güncel literatürde basit geometriler bakımından mevcuttur. Ancak, karmaşık geometri durumunda, görüş faktörlerini değerlendirmek için analitik veya sayısal yöntemlere ihtiyaç duyulur. Herhangi bir geometriye uygulanabilir olduğundan, Monte Carlo (MC) yöntemi, görüş faktörlerini hesaplamak için kullanılan sayısal yöntemler arasında en esnek olanıdır. Deneysel çalışmalar yürütmek uygun maliyette olmadığında, mühendislik problemlerinin modellenmesi daha fazla önem kazanır. Idaho Ulusal Laboratuvarı'nın (INL) sonlu elemanlar çerçevesi Çokfizikli Nesne Yönelimli Simülasyon Ortamı (MOOSE), ısı transferi de dahil olmak üzere fiziksel problemleri modellemek için sağlam bir mühendislik aracıdır. Ancak, MOOSE görüş faktörlerini hesaplayacak bir yönteme sahip değildir. Bu nedenle, görüş faktörlerini kullanarak ışınımla ısı transferi hesaplamalarını yapabilen bir modele ihtiyaç vardır. MOOSE a yeni bir modelin eklenerek, rastgele seçilmiş geometrilerdeki ısı transferi hesaplamalarında kullanılması, ışınımla ısı transferinin karmaşık geometrilerde ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır. Bu çalışmada, geliştirilen yeni ısı transferi modelinin test edilmesi için, nükleer yakıt ısıtma ve çatlatma deneyi örnek çalışma olarak MOOSE kullanılarak modellenmiştir. Işınımla ısı transferinin radyal ve eksenel sıcaklık profili üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
View factors are functions that represent the geometric relationship between surfaces. They are important parameters for radiative heat transfer calculations. View factor catalogues are available for simple geometries in the current literature. However, in the case of complicated geometry, analytical or numerical methods are needed to evaluate view factors. The Monte Carlo (MC) method is the most flexible one among numerical methods, which are used to calculate view factors, since it can be applied to any geometry. When experimental studies are not affordable to conduct, modeling of engineering problems gains more importance. Idaho National Laboratory (INL)'s finite element framework Multiphysics Object Oriented Simulation Environment (MOOSE) is a robust engineering tool to model physical problems including heat transfer. However, MOOSE doesn't have a method to calculate view factors. Hence, a method is needed to calculate radiative heat transfer using view factors. Implementing a new model in MOOSE and using it in heat transfer calculations for an arbitrary geometry will enable the detailed evaluation of radiative heat transfer in complex geometries. In this study, a nuclear fuel pellet heating and cracking experimental case is modeled as a sample case by using the new MOOSE methods that are implemented in this study. The effect of radiative heat transfer on radial and axial temperature profile is evaluated.