Fumonisin B1 mikotoksininin sığır serum albümini üzerindeki yapısal ve konformasyonel değişikliklerin spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of structural and conformational changes of fumonisin B1 mycotoxin on bovine serum albumin by spectroscopic methods
- Tez No: 941336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Fumonisin B1 (FB1), mısır ve mısır bazlı ürünlerde yaygın olarak bulunan Fusarium mantarının bazı türleri tarafından üretilen bir mikotoksindir. Önemli sağlık riskleri taşıdığından, FB1'in tespiti ve bağlanma etkileşimlerinin anlaşılması önemlidir. FB1 ile biyolojik moleküller (proteinler gibi) arasındaki bağlanmanın incelenmesi, toksinin hücreleri nasıl etkilediğine dair bilgi sağlaması açısından önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında FB1 mikotoksini ile Sığır Serum Albümin (BSA) proteini arasındaki bağlanma dinamikleri Uv-Vis spektroskopisi, durgun hal floresans spektroskopisi ve üç boyutlu (3D) floresans spektroskopisi teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. BSA-FB1 arasındaki bağlanma dinamiklerini belirlemek için yapılan absorpsiyon ve floresans ölçümleri, fosfat tamponu pH 7.0 olan çözelti içerisinde gerçekleştirilmiştir. Floresans kuençleşme prosesi, Stern-Volmer metodu kullanılarak analiz edilmiş ve kuençleşmenin statik kuençleşme yani bir kompleks oluşumu ile meydana geldiği belirlenmiştir. Senkronize ve 3D floresans spektroskopisi ölçümleri ile proteinin ikincil yapısındaki konformasyonal değişikler belirlenmiştir. Warfarin ve İbuprofen gibi BSA'ya uygun yer değiştirme probları kullanılarak FB1'in BSA'ya yaklaştığı bölgeler belirlenmiştir. Sonuç olarak, BSA ve FB1 arasında güçlü bir bağlanma gerçekleştiğini ve kararlı bir kompleks oluştuğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Fumonisin B1 (FB1) is a mycotoxin produced by certain species of the Fusarium fungus, commonly found in maize and maize-based products. Since FB1 poses significant health risks, its detection and understanding of its binding interactions are crucial. The study of the binding between FB1 and biological molecules, such as proteins, is important for providing insight into how the toxin affects cells. In this thesis, the binding dynamics between FB1 mycotoxin and Bovine Serum Albumin (BSA) protein were determined using UV-vis spectroscopy, steady-state fluorescence spectroscopy, and three-dimensional (3D) fluorescence spectroscopy techniques. Absorption and fluorescence measurements to analyze the binding dynamics between BSA and FB1 were carried out in a phosphate buffer solution at pH 7.0. The fluorescence quenching process was analyzed using the Stern-Volmer method, and it was determined that the quenching occurred through static quenching, indicating the formation of a complex. Synchronous and 3D fluorescence spectroscopy measurements revealed conformational changes in the secondary structure of the protein. Site marker probes, such as Warfarin and Ibuprofen, which are suitable for BSA, were used to identify the regions where FB1 binds to BSA. In conclusion, it can be stated that strong binding occurs between BSA and FB1, resulting in the formation of a stable complex