Pemfigus vulgaris'te adjuvan rituksimab kullanımının kortikosteroidlere bağlı kas-iskelet sistemi yan etkilerine etkisi
The effect of adjuvant rituximab use on corticosteroid-related musculoskeletal side effects in pemphigus vulgaris
  1. Tez No: 941337
  2. Yazar: NESLİHAN HOT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE ATLAS TÜLİN ERGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş Pemfigus vulgaris (PV), deri ve mukozalarda erozyon ve büllerle seyreden otoimmün bir hastalıktır. Tedavide birinci basamak olarak kullanılan sistemik kortikosteroidler (KS) etkili olmasına rağmen, uzun süreli kullanımda ciddi yan etkilere, özellikle osteoporoza ve kas-iskelet sistemi hasarlarına neden olmaktadır. Rituksimab (RTX), hastalığın pateogenezinde rol oynayan otoantikorların oluşumunu engeller ve KS ihtiyacını anlamlı biçimde azaltır. Amaç Bu çalışma, PV hastalarında adjuvan RTX kullanımının, KS'lere bağlı kas- iskelet sistemi yan etkilerini azaltmadaki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem Çalışma, 60 PV hastası ve sistemik KS kullanmamış 60 kontrolü kapsamaktadır. Tüm katılımcıların kalsiyum (Ca), parathormon (PTH), alkalen fosfataz (ALP), serum D vitamini düzeyi, kemik mineral yoğunluğu (KMY) ölçümü yapılıp, kırık riski değerlendirme aracı (FRAX) ile 10 yıllık majör osteoporotik (omurga, el bilek, kalça ya da omuz) kırık ve kalça kırığı riskleri hesaplandı. Sarkopeni riski tarama testi olan SARC-F anketi uygulandı. Üst ektremite kas gücü Jamar el dinamometresi ile; alt ekstremite kas gücü otur- kalk testi ile değerlendirildi. Kas kalite ve kantitesinin tespitinde ultrasonografi ile ölçülen quadriceps kas kalınlığından faydalanarak STAR değerleri hesaplandı. Fiziksel performansı değerlendirmek için öznelere 4 metre yürüme testi uygulandı. Bu parametrelerin gruplar arası farkı analiz edildi. Bulgular RTX'ın adjuvan kullanımında, yalnızca KS tedavisi ile kıyaslandığında anlamlı derecede daha düşük KS dozlarıyla kontrol sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background Pemphigus vulgaris (PV) is an autoimmune disease characterized by erosions and blisters on the skin and mucosa. Although systemic corticosteroids are effective as the first-line treatment, their prolonged use can lead to severe side effects, particularly osteoporosis and musculoskeletal damage. Rituximab (RTX), prevents the formation of autoantibodies involved in the pathogenesis of the disease and significantly reduces the need for CS. Objectives This study aims to evaluate the effectiveness of rituximab as an adjunctive treatment in reducing musculoskeletal side effects associated with corticosteroid use in PV patients. Method The study included 60 PV patients and 60 controls without a history of systemic steroid use. Patients were divided into two groups: those treated with a combination of RTX+CS and those treated with CS alone. Ca, PTH, ALP, serum vitamin D levels, and bone mineral density were performed for all participants, and the 10 year risks of major osteoporotic fractures (spine, wrist, hip, or shoulder) and hip fractures were calculated using the Fracture Risk Assessment Tool (FRAX). The SARC-F questionnaire, a sarcopenia risk screening test, was applied. Jamar hand dynamometer for upper extremity muscle strength; lower extremity muscle strength was evaluated with the sit- stand test. STAR values were calculated by using ultrasonographic measurement of quadriceps muscles to determine muscle quality and quantity. To evaluate physical performance, the subjects underwent a 4-meter walk test. The differences of these parameters between groups were analyzed.