Empty Names
Boş Adlar
- Tez No: 941343
- Danışmanlar: DR. SARAH SAWYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez boş adlar ve boş adlardan oluşan cümleler ile ilgili problemleri çözmeyi amaç edinmiş teoriler üzerinedir. Mars Kanalları, Unicorn ve Harry Potter gibi gerçekte bir bireye ya da objeye işaret etmezler. Bu da demektir ki boş adlar imlemlere sahip değildir. Bu yüzden kullanıldıklarında bazı problemlere yol açarlar. Ağırlıklı olarak bu tezde Frege, Russell, Kripke, Millianizm, Reimer ve Meinongianizm görüşleri boş adlar barındıran cümlelerin yol açtıkları anlam, referans ve gerçek değer problemlerini çözmek için önerileri çerçevesinde tartışılmaktadır. Ayrıca bu tezde, boş önerme fikri Braun Adams, Fuller, Stecker ve Salmon'un fikirleri dikkate alınarak tartışılmaktadır. Everett'in konuyla ilgili eleştirilerine de yer verilmektedir. Bazı filozoflar boş adların gerçek bir değerini tartışırken bazıları da gerçek değerleri olduğunu tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about the theories which aim to solve the problems with empty names and the sentence which includes empty name. Empty names, such as The Martian canals, Unicorn, and Harry Potter, do not refer to an individual or object. It means that empty names do not have referents. Therefore, empty names when they are used cause some problems. Mainly, the views of Frege, Russell, Kripke, Millianism, Reimer and Meinongianism are discussed in the dissertation by considering their suggestions to solve the problems of meaning, reference, and truth value in the sentences which include empty names. Also, in this dissertation, gappy proposition is discussed by considering the views of Braun, Adams, Fuller, and Stecker, and Salmon. The criticism of Everett on these views is given in the dissertation. Some of philosophers defend that there is no truth value of empty names while some of them allow empty names and the sentences which have empty names to have truth value.