Motivasyonel görüşme ve sosyal medya temelli hasta izleminin Tip 1 diyabetli adölesanların metabolik kontrolü ve özyeterliği üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of motivational interviewing and social media-based patient monitoring on metabolic control and self-efficacy in adolescents with Type 1 diabetes: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 941347
  2. Yazar: BÜŞRA KÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, tip 1 diyabetli adölesanlarda motivasyonel görüşme ve sosyal medya temelli hasta izleminin metabolik kontrol ve özyeterlik üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma, İstanbul'da bir devlet hastanesinde 10 Temmuz 2024 ile 28 Şubat 2025 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Örneklemi çalışmanın yapıldığı tarihlerde hastanenin çocuk endokrinoloji bölümünde takip edilen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 56 adölesan oluşturdu. Kontrol grubu (n=28) rutin uygulamaya göre takip edildi. Girişim grubu (n=28) motivasyonel görüşme ve sosyal medya temelli hasta izlem programı (8 motivasyonel görüşme ve 10 sosyal medya temelli izlem) aldı. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuğun Kendi Hastalığına Yönelik Tutumu Ölçeği (ÇKHYTÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Diyabetik Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (DÇYKÖ), Tip 1 Diyabetli Adölesanlarda Diyabet Yönetimi Öz Yeterlilik Ölçeği (ADYÖÖ) ve İzlem Formu ile toplandı. Veriler, SPSS 25.0 paket programında uygun istatistiksel testler ile analiz edildi. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay alındı, protokol kaydı (Clinical Trial No: NCT06635460) yapıldı ve ebeveynlerden aydınlatılmış onam alındı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of motivational interviewing and social media-based patient monitoring on metabolic control and self-efficacy in adolescents with type 1 diabetes. The research employed a randomized controlled experimental design at a state hospital in Istanbul between July 10, 2024 and February 28, 2025. The sample comprised 56 adolescents who were observed in the paediatric endocrinology department of the hospital during the study period and met the inclusion criteria. The control group (n=28) received routine practice. The intervention group (n=28) received a programme of motivational interviewing and social media patient monitoring. Data were collected using the Descriptive Information Form, Child Attitude Illness Scale(CATIS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), the Quality of Life Scale in Diabetic Children (PedsQL-DC), Diabetes Management Self-Efficacy Scale for Adolescents with Type 1 Diabetes (DMSSA), and Follow-up Form. The data were analysed with appropriate statistical tests in SPSS 25.0. Ethical approval was obtained, the study was registered(Clinical Trial No: NCT06635460), and informed consent was obtained from parents.