SBÜ Adana Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde Eğitim Alan Aile Hekimliği asistan doktorlarının HPV aşıları konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of family medicine resident doctors receiving training at SBÜ Adana City Training and Research Hospital regarding HPV vaccines
- Tez No: 941346
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonu cinsel temasla bulaşan, toplumda yaygın olarak rastlanan bir hastalıktır. Serviks kanserinin de (rahim ağzı kanseri) en önemli risk faktörü human papilloma virüstür. Viral hastalıklardan korunmada en kolay uygulanabilen, en etkili, güvenilir ve uygun maliyetli yöntem aşılamadır. Aşılama tüm toplumu koruyabilen birincil koruma yöntemlerindendir. HPV aşısı toplumu kanserden koruyan iki aşıdan biridir. Ancak aşı takvimimizde HPV aşısı bulunmamaktadır. Farklı ülkelerin ulusal aşı takvimlerinde yer alan HPV aşılamasının milli aşılama takvimimizde eklenmesi faydalı ve elverişli olacaktır. Yaptığımız tez çalışması HPV enfeksiyonuna, oluşturduğu klinik tablolara, tedavi ve korunması konularına dikkat çekmek için planlanmıştır. SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli aile hekimliği asistan doktorlarının HPV aşıları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ilk amacımızdır. Bu konu hakkında farkındalık oluşturmak ise ikinci amacımızdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 15.01.2025-15.02.2025 tarihleri arasında SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği'nde eğitim gören tüm aile hekimliği asistanlarıyla (n=120) yüz yüze görüşülerek HPV aşıları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek hedefiyle 32 sorudan oluşan bir anket uygulanarak yapılmış kesitsel türde bir araştırmadır. İstatistiksel veri analizi IBM SPSS 29.0 sürüm ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Human papillomavirus (HPV) infection is a sexually transmitted disease that is common in society. The most important risk factor for cervical cancer is human papillomavirus. The most easily applicable, most effective, reliable and cost-effective method for protection against viral diseases is vaccination. Vaccination is one of the primary protection methods that can protect the entire society. HPV vaccine is one of the two vaccines that protect the society from cancer. However, HPV vaccine is not included in our vaccination calendar. It would be useful and convenient to add HPV vaccination, which is included in the national vaccination calendars of different countries, to our national vaccination calendar. Our thesis study was planned to draw attention to HPV infection, the clinical pictures it creates, and the treatment and prevention issues. Our first aim is to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of family medicine assistant doctors working at SBÜ Adana City Education and Research Hospital about HPV vaccines. Our second aim is to raise awareness about this issue. Materials and Methods: This study is a cross-sectional study conducted between 15.01.2025 and 15.02.2025 with face-to-face interviews with all family medicine residents (n=120) receiving education at the SBU Adana City Training and Research Hospital Family Medicine Department, and a 32-question survey was applied to evaluate their knowledge, attitudes and behaviors about HPV vaccines. Statistical data analysis was performed with IBM SPSS version 29.0.