Çocukluk çağı henoch schönlein purpurasında yeni prognostik index: Pan immün inflamatuar değer
A new prognostic index in childhood henoch-schönlein purpura: Pan immun inflammation value
  1. Tez No: 941357
  2. Yazar: ESEN GÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ACIPAYAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Henoch Schönlein Purpura (HSP); inflamasyonla karakterize vaskülit olduğu billindiğinden; HSP tanısı almış hastalarla sağlıklı vaka grubu arasındaki immün- inflamasyon değeri (PIV) değerini karşılaştırarak hastalığın prognoz seyri hakkında fikir sahibi olmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Eylül 2014- Eylül 2024 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerine başvuran 68 vaka grubu HSP tanısı almış ve aynı yıllarda başvurmuş benzer yaş grubu ve cinsiyete göre seçilen 68 sağlıklı grup dahil edildi. Retrospektif olarak yürütülen bu çalışma hasta dosyalarındaki veriler hemogram ve demografik özellikleri tarama yapılarak elde edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, kilo, boy, vücut kitle indeksi gibi demografik değerleri kayıt altına alındı. Gaitada Gizli Kan, Tam idrar tetkiki, Hemogram parametreleri (( Beyaz kan hücresi (WBC), Nötrofil, Lenfosit, Monosit, Eozinofil, Bazofil, İmmünglobulin G (IG), İmmünglobulin G yüzdesi (IGY), Çekirdekli Kırmızı Kan Hücreleri (NRBC), Kırmızı Kan Hücreleri Yüzdesi (NRBCY), Eritrosit (RBC), Hemoglobin (HGB), Hematokrit (HCT), Ortalama Eritrosit Hacmi (MCV), Ortalama Korpusküler Hemoglobin (MCH), Ortalama Korpusküler Hemoglobin Konsantrasyonu (MCHC), Platelet (PLT), Trombosit Dağılım Genişliği (PDW), Kırmızı Hücre Dağılım Genişliği (RDW), Ortalama Trombosit Hacmi (MPV)), albümin ve C-reaktif Protein (CRP) tetkiklerine bakıldı. Hasta ve kontrol gruplarının ayrıca Nötrofil Lenfosit Oranı (NLR), Platelet Lenfosit Oranı (PLR), Lenfosit Monosit Oranı (LMR), Pan-İmmün İnflamasyon Değeri (PIV) ve Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII) değerlerine bakıldı. Bakılan parametreler incelenerek sonuçlara göre istatistiksel olarak karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 136 çocuğun yaş, cinsiyet, kilo, boy, vücut kitle indeksi gibi demografik verilerine bakıldığında iki grup arasında anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Sağlıklı ve vaka grupları arasında lenfosit, eozinofil, bazofil, NRBC, NRBCY, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC ve albümin değerleri anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05) (p değerleri sırasıyla p=0,990, p=0,065, p=0,057, p=0,458, p=0,956, p=0,734, p=0,423, p=0,352, p=0,340, p=0,247, p=0,387, p=0,160).
Özet (Çeviri)
Aim: Henoch-Schönlein Purpura (HSP) is known to be a vasculitis characterized by inflammation. The aim is to compare the Pan Immune-Inflammation Value (PIV) between patients diagnosed with HSP and a healthy control group to gain insights into the disease's prognostic course. Material and method: In our study, 68 patients diagnosed with HSP who presented to the Pediatric Health and Diseases Outpatient Clinics of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital between September 2014 and September 2024 were included, along with 68 healthy group of similar age and gender who presented during the same period. This retrospective study was conducted using data obtained from patient records, including hematological and demographic characteristics. Demographic parameters such as age, gender, weight, height, and body mass index (BMI) of all participants were recorded. Tests for occult blood in stool, complete urinalysis, and hematological parameters (White Blood Cell (WBC), neutrophils, lymphocytes, monocytes, eosinophils, basophils, immature granulocytes (IG), immature granulocyte percentage (IGY), nucleated red blood cells (NRBC), nucleated red blood cell percentage (NRBCY), red blood cell (RBC), hemoglobin, hematocrit, mean corpusccular volüme (MCV), mean corpuscular hemoglobin (MCH), mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC), platelets, platelet distribution eidth (PDW), red blood cell distribution (RDW), mean platelet volume (MPV)), as well as albumin and C-reactive protein (CRP), were evaluated. Additionally, neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR), pan-immune-inflammation value (PIV), and systemic immune-inflammation index (SII) were assessed for both patient and control groups. The parameters were analyzed, and statistical comparisons were made based on the results. Results: Results of the study involving 136 children; when analyzing the demographic data such as age, gender, weight, height, and body mass index (BMI), no significant differences were observed between the two groups (p>0.05). There were no significant differences between the healthy and case groups in terms of lymphocytes, eosinophils, basophils, NRBC, NRBCY, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, and albumin levels (p>0.05). The p-values for these comparisons were as follows: p=0.990, p=0.065, p=0.057, p=0.458, p=0.956, p=0.734, p=0.423, p=0.352, p=0.340, p=0.247, p=0.387, and p=0.160, respectively.