Erişkin erkek ratlarda gınseng kullanımınınkaraciğer üzerine etkilerinin stereolojik olarakaraştırılması
Stereological investigation of the effects of ginseng use on the liver in adult malerats
  1. Tez No: 941358
  2. Yazar: MEHMET SABRİ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılan bu çalışma ile Panax ginseng bitkisinin, karaciğerde fagositoz özelliği ile bilinen, makrofaj hücre grubundan olan Kupffer hücreleri üzerindeki toksik etkisini ve toplam karaciğer hacmi ile beraber Kupffer hücre sayısındaki değişimi stereolojik bir takım yöntemler kullanılarak hesaplama amaçlandı. Çalışmada 3 aylık, ortalama 300 gr ağırlığa sahip 30 adet sağlıklı erişkin Wistar Albino ırkı erkek rat kullanıldı. Her grupta 10 hayvan olmak üzere kontrol, normal doz (600mg/kg/gün) ve toksik doz (1800mg/kg/gün) grupları oluşturularak deneye başlamadan ve 15 gün arayla toplamda beş kez kilo takipleri yapıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken, deney gruplarına iki ay boyunca her gün aynı saatte, yukarıda belirtilen dozlarda ginseng ekstratı gavaj yoluyla uygulandı. Kontrol, normal ve toksik doz gruplarındaki tüm hayvanlar 50 mg/kg ketalar ile anesteziye alınarak perfüzyon uygulandı. Tüm ratların karaciğer dokuları çıkarılarak stereolojik incelemeler için gerekli takipleri yapılarak parafine gömüldü. Parafine gömülü bloklardan 5μm kalınlığında ve 1/200 oranında paralel ve seri doku kesitleri elde edildi. İlk doku kesitleri 1. lam üzerine, 200 adım sayıldıktan sonra alınan doku kesitleri de 2. ve 3. lamlar üzerine alınarak, her hayvan için toplam altı lam kullanıldı. Hematoksilen-Eozin boyası ile boyanmış kesitlerden ışık mikroskobu ile fotoğraflar çekildi. Karaciğer dokusunun hacim değeri ve Kupffer hücre sayıları Cavalieri metodu kullanılarak hesaplandı. Deneyin başında grupların ağırlık ortalamaları kontrol, normal doz ve toksik doz gruplarında sırasıyla 217.2 gr, 227.6 gr ve 214.4 gr olarak elde edilirken deneyin sonunda 321.5 gr, 288.8 gr ve 290.7 gr olarak tespit edilmişir. Gruplar içerisinde yapılan ilk ve son ölçümlerdeki yüzdelik değişim ise sırasıyla %48.02, %26.89 ve %35.59 olarak hesaplanmıştır. Ginseng verilen grupların kontrol grubuna kıyasla daha az kilo aldıkları görülmüştür. Kontrol, normal ve toksik doz gruplarındaki hacim ortalamaları sırasıyla 10.571 cm3, 12.073 cm3 ve 11.642 cm3 olarak hesaplanmıştır. Tüm karaciğer dokusunda Kupffer hücre sayısı ortalamaları ise kontrol, normal doz ve toksik doz gruplarında sırasıyla 754810.9, 799108.1 ve 647949.7 adet olarak sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to calculate the toxic effect of Panax ginseng plant on Kupffer cells, a macrophage cell group known for its phagocytosis property in the liver, and the change in the number of Kupffer cells together with the total liver volume using a number of stereological methods. In the study, 30 healthy adult Wistar Albino male rats, 3 months old and weighing an average of 300 g, were used. Control, normal dose (600 mg/kg/day) and toxic dose (1800 mg/kg/day) groups were formed, with 10 animals in each group, and weights were monitored five times in total before starting the experiment and at 15-day intervals. While no application was made to the control group, ginseng extract was applied to the experimental groups via gavage at the above-mentioned doses at the same time every day for two months. All animals in the control, normal and toxic dose groups were anesthetized with 50 mg/kg ketamine and perfusion was applied. Liver tissues of all rats were removed and embedded in paraffin after the necessary follow-ups for stereological examinations were performed. Parallel and serial tissue sections of 5 μm thickness and 1/200 ratio were obtained from paraffin-embedded blocks. The first tissue sections were placed on the first slide, and the tissue sections taken after counting 200 steps were placed on the second and third slides, resulting in a total of six slides for each animal. Photographs were taken using a light microscope from sections stained with Hematoxylin-Eosin. Liver tissue volume value and Kupffer cell numbers were calculated using the Cavalieri method. While the average weights of the groups at the beginning of the experiment were 217.2 g, 227.6 g and 214.4 g in the control, normal dose and toxic dose groups, respectively, they were 321.5 g, 288.8 g and 290.7 g at the end of the experiment. The percentage change in the first and last measurements within the groups was calculated as 48.02%, 26.89% and 35.59%, respectively, and it was observed that the ginseng-administered groups gained less weight compared to the control group. The volume means in the control, normal and toxic dose groups were calculated as 10.571 cm3, 12.073 cm3 and 11.642 cm3, respectively. The mean number of Kupffer cells in the whole liver tissue was obtained as 754810.9, 799108.1 and 647949.7 in the control, normal dose and toxic dose groups, respectively.