Akut iskemik inme ile başvuran, orta serebral arter M2 ve/veya M3 segmentlerinde oklüzyonu bulunan hastalarda mekanik trombektomi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation the effectiveness of mechanical thrombectomy in acute ischemic stroke patients with occlusion in the M2 and/or M3 segments of the middle cerebral artery
  1. Tez No: 941362
  2. Yazar: SEBAHATTİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akut iskemik inme, serebral arterlerin tıkanması sonucu gelişen, nörolojik fonksiyon kaybına yol açan ve acil müdahale gerektiren bir klinik tablodur. Mekanik trombektomi (MT), büyük damar tıkanıklıklarında kanıtlanmış etkinliği nedeniyle standart tedavi haline gelmiştir. Ancak, orta serebral arter (MCA) M2 ve M3 segment oklüzyonlarında trombektominin etkinliği halen tartışmalıdır. Bu çalışma, MCA M2/M3 segmentlerinde oklüzyonu bulunan ve mekanik trombektomi uygulanan hastalarda tedavinin etkinliğini, klinik sonuçlarını ve komplikasyonlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, Ocak 2021 - Aralık 2023 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Hastanesi'ne akut iskemik inme tanısıyla başvuran, MCA M2/M3 segmentlerinde tıkanıklık tespit edilen ve mekanik trombektomi uygulanan hastalar incelendi. Hastaların demografik verileri, inme öncesi ve sonrası nörolojik durumları, trombektomi yöntemi, revaskülarizasyon başarısı ve fonksiyonel iyileşme oranları analiz edildi. Revaskülarizasyon başarısı Thrombolysis in Cerebral Infarction (TICI) skoru ile, fonksiyonel bağımsızlık oranları ise modifiye Rankin Skalası (mRS) ile değerlendirildi. Komplikasyonlar, işlem başarısızlığı ve mortalite oranları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 69.7±12.2 yıl olup, hastaların %46.9'u erkekti. Mekanik trombektomi uygulanan hastalarda başarılı revaskülarizasyon oranı %81.6 olarak saptandı. mRS skoruna göre doksan gün sonunda yeterli klinik başarı elde edilen hastaların oranı %71.4 olarak tespit edildi. Tüm hastalarda ASPECT skoru ortalaması 9.1±0.9, NIHSS skoru ortalaması 14.4±4.2 olarak hesaplandı. İşlem sonrası en sık karşılaşılan komplikasyonlar kanama, vasküler diseksiyon ve embolizasyon olarak kaydedildi. Trombektomi yapılan hastalar, literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırılarak değerlendirildi. Sonuç: Bu çalışma, MCA M2/M3 segment oklüzyonu bulunan seçilmiş hastalarda mekanik trombektominin etkin bir tedavi seçeneği olabileceğini göstermektedir. Ancak, komplikasyon oranlarının yüksekliği ve optimal tedavi stratejilerinin belirlenmesi açısından geniş çaplı, prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. MCA'nın distal segmentlerine uygulanan trombektominin güvenilirliği ve klinik sonuçları daha kapsamlı araştırmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute ischemic stroke is a neurological emergency caused by the occlusion of cerebral arteries, leading to loss of neurological function and requiring urgent intervention. Mechanical thrombectomy (MT) has become the standard treatment for large vessel occlusions due to its proven efficacy. However, the effectiveness of thrombectomy in middle cerebral artery (MCA) M2 and M3 segment occlusions remains controversial. This study aims to evaluate the effectiveness, clinical outcomes, and complications of mechanical thrombectomy in patients with MCA M2/M3 segment occlusions. Methods: In this retrospective study, patients diagnosed with acute ischemic stroke and detected with MCA M2/M3 segment occlusions who were admitted to Harran University Hospital between January 2021 and December 2023 were analyzed. The demographic data, pre- and post-stroke neurological status, thrombectomy method, revascularization success, and functional improvement rates were evaluated. Revascularization success was assessed using the Thrombolysis in Cerebral Infarction (TICI) score, while functional independence rates were evaluated using the modified Rankin Scale (mRS). Complications, procedural failures, and mortality rates were also recorded. Results: The mean age of the included patients was 69.7±12.2 years, with 46.9% of them being male. The successful revascularization rate after mechanical thrombectomy was 81.6%. According to the mRS score, the proportion of patients achieving sufficient clinical success at 90 days was 71.4%. The mean ASPECT score for all patients was 9.1±0.9, while the mean NIHSS score was 14.4±4.2. The most common post-procedure complications were hemorrhage, vascular dissection, and embolization. The results were compared with similar studies in the literature. Conclusion: This study suggests that mechanical thrombectomy may be an effective treatment option for selected patients with MCA M2/M3 segment occlusions. However, due to high complication rates and the need to determine optimal treatment strategies, further large-scale, prospective studies are required. The safety and clinical outcomes of thrombectomy in the distal MCA segments should be further investigated through comprehensive research.