Akut orta serebral arter (OSA) oklüzyonu olan hastalarda trifazik BT anjiografi ve bt perfüzyon incelenmesi ile elde edilen kollateral dolaşım bilgisi ile enfarkt hacmi artışı ve özürlülük arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between infarct volume expansion, disability and collateral circulation data obtained from triphasic CT angiography and ct perfusion in patients with acute middle cerebral artery (MCA) oclusion
  1. Tez No: 658308
  2. Yazar: SERDAR BARAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLKER YÖN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: İskemik inme mortalite ve morbiditeye yol açan ciddi bir durumdur. İskemik inmede uygun görüntüleme yöntemlerinin kullanılması; hastaların değerlendirmesi, tanıları ve tedavi seçenekleri açısından önem taşımaktadır. Dinamik olan penumbra alanının ortaya konması iskemik inme hastasında tedavi için yol gösterici diğer basamaklardan birisidir. Bu bilgiler ışığında acil servise iskemik inme kliniği ile başvuran orta serebral arter (OSA) M1 ve M2 oklüzyonu olan hastalarda trifazik BT anjiyografi ve BT perfüzyon inceleme ile yapılan kollateral akım değerlendirmesinin, 1 hafta sonra yapılan kontrol görüntüleme ile tespit edilen enfarkt hacmi artışı ve 3 ay sonraki hasta özürlülüğü ile olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 01.02.2020 – 01.10.2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde prospektif, tanımlayıcı, vaka serisi çalışması olarak yapıldı. Çalışmaya 36 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Hastalara acil servise başvurularında trifazik BT anjiyografi ve BT perfüzyon çekildi. Ardından hastanede yatışları sürecinde ortalama 1. haftada kontrol kranial görüntüleme yapıldı. Görüntüler iş istasyonunda analiz edildi. Hastaların ilk geliş ve 1. haftadaki NIHSS, 3. aydaki mRS ve Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi hesaplandı. BT anjiyografi'den elde edilen kollateral dolaşım bilgisi ve BT perfüzyondan elde edilen penumbra bilgisine ait perfüzyon parametrelerinin enfarkt hacmi artışı ve fonksiyonel sonuç ile olan ilişkisi araştırıldı. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık değeri 'p
Özet (Çeviri)
Objective: Ischemic stroke is a serious condition that causes mortality and morbidity. Use of appropriate imaging methods is important to evaluate patients, to diagnose and their treatment options in ischemic stroke. The revealing of the dynamic penumbra area is one of the other leading steps for treatment in ischemic stroke patients. In the light of this information, we aimed to investigate the relationship between collateral flow assessment performed by triphasic CT angiography and CT perfusion examination with infarct growth established from control imaging after 1 week and disability after 3 months in patients with middle cerebral artery (MCA) M1 and M2 occlusion in the emergency department with an ischemic stroke clinic. Materials and Methods: The study was conducted as a prospective, descriptive, case series study in the neurology department of Ankara City Hospital between the dates of 01.02.2020 – 01.10.2020. 36 patients omitted the study. Demographic information of all patients was recorded. Triphasic CT angiography and CT perfusion performed while patients referred to emergency department. After that, control cranial imaging was performed at an average of 1 week during their hospitalization. Images were analyzed at the workstation. Patients' NIHSS at first admission and at the 1st week, mRS at the 3rd month and the Barthel Index for Activities of Daily Living at the 3rd month were calculated. The relationship between perfusion parameters that belongs to penumbral information obtained from CT perfusion and collateral circulation information that obtained from CT angiography with infarct growth and functional outcome was investigated. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) was used for the statistic analysis of the data, and the statistical significance value was accepted as 'p