Akciğer adenokarsinomlarında hava yolu boyunca yayılım (STAS): Morfolojik paternlerinin, yoğunluğunun ve uzanımının prognostik faktörler ve sağkalım ile ilişkisi
Spread through air spaces (STAS) in lung adenocarcinomas: The relationship of morphological patterns, density, and extent with prognostic factors and survival
  1. Tez No: 941361
  2. Yazar: SİNEM ESER POLAT ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN SADULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akciğer adenokarsinomlarında hava yolu boyunca yayılımının (STAS) morfolojik alt tipleri, yoğunluğu ve uzanımının prognostik faktörler ve sağkalım ile ilişkisini değerlendirdik. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2016-2022 tarihleri arasında cerrahi rezeksiyon uygulanmış toplam 184 adet akciğer adenokarsinomu olgusu dahil edildi. STAS varlığını, STAS morfolojik alt tiplerini (mikropapiller, solid, tek hücre), uzanımını (sınırlı/yaygın) ve yoğunluğunu (düşük/yüksek) histopatolojik olarak inceledik ve bulguların klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini değerlendirdik. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 184 hastanın %67,9'unda STAS tespit edilmiştir. En sık görülen STAS alt tipi solid patern (%53,6) olup, bunu mikropapiller patern (%30,4) ve tek hücreli patern (%16) takip etmiştir. STAS pozitif hastaların %56'sında yüksek yoğunluklu STAS, %44'ünde ise düşük yoğunluklu STAS; %57,6'sında sınırlı-STAS, %42,4'ünde ise yaygın-STAS izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we evaluated the association of tumor spread through air spaces (STAS), its morphological subtypes, STAS density and extension with prognostic factors and survival in lung adenocarcinomas. Materials and Methods: In this retrospective study, a total of 184 lung adenocarcinoma cases that underwent surgical resection between 2016 and 2022 were included. We histopathologically examined the presence of STAS, STAS morphological subtypes (micropapillary, solid, single cell), extension (limited/extensive) and density (low/high) and evaluated the relationship of the findings with clinicopathological parameters. Results: We detected STAS in 67.9% of the 184 patients included in the study. The most common STAS subtype was solid pattern (53.6%), followed by micropapillary pattern (30.4%) and single cell pattern (16%). High-density STAS was observed in 56% of the patients, low-density STAS in 44%; limited-STAS in 57.6%, and extensive-STAS in 42.4%.