Yüksek gerilim uygulamaları için katı hal yarıiletken anahtar tasarımı ve gerçeklemesi
Design and implementation of solid state semiconductor switch for high voltage application
  1. Tez No: 941367
  2. Yazar: KURTULUŞ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ POLAT UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yüksek gerilim uygulamalarında çeşitli gerilim ve güç seviyelerinde tekrarlanan veya sabit anahtarlamalar için çeşitli anahtarlar veya anahtarlama sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler, yüksek güç uygulamalarında uzun süredir kullanılan kıvılcım aralığı, trigatron, thyratron, ignitron, klystron ve diğer gazlı ya da vakumlu anahtarlar gibi geleneksel yöntemlerden yarıiletken teknolojisinin gelişmesiyle birlikte katı hal anahtarlarına doğru kaymıştır. Katı hal anahtarları, radar vericileri, X-ışını üreteçleri, yüksek gerilim DC sistemleri, invertörler ve darbe üreteçleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Geleneksel anahtarlarla karşılaştırıldığında, katı hal anahtarları çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bunlar arasında tekrarlama oranı, kullanım ömrü, kararlılık, kompaktlık ve düşük gerilim seviyeleriyle zamansal açıdan esnek olarak kontrol edilebilme gibi önemli özellikler bulunmaktadır. Bununla birlikte katı hal anahtarların seri bağlantı ve senkronizasyon gereksinimleri gibi üstesinden gelinmesi gereken bazı zorlukları da vardır. Yarıiletken teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, tristörler, MOSFET'ler ve IGBT'ler gibi farklı yarıiletken anahtarları kullanılabilir hale gelmiştir. Uygulamada bu anahtarlar arasında seçim yapılırken çalışma gerilimi, akım kapasitesi ve anahtarlama hızı gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Son yıllarda popülerliği artan Silikon karbür (SiC) ve galyum nitrür (GaN) gibi son teknoloji geniş bant aralıklı (WBG) yarıiletken anahtarların kullanımı uygulamaya bağlı olarak daha yüksek performans ve verimlilik sağlamaktadır. Bu çalışmada birbirine seri bağlı SiC-MOSFET'ler ile pasif ve dinamik dengeleme teknikleri kullanılarak bir katı hal yarıiletken yüksek gerilim anahtarı tasarlanıp gerçeklenmiş ve yüksek gerilim performans testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In high voltage applications, various switches or switching systems are used for repeated or fixed switching at various voltage and power levels. These systems have shifted from traditional methods such as spark gap, trigatron, thyratron, ignitron, klystron and other gas or vacuum switches, which have been used for a long time in high power applications, to solid state switches with the development of semiconductor technology. Solid state switches are used in many areas such as radar transmitters, X-ray generators, high voltage DC systems, inverters and pulse generators. Compared to traditional switches, solid state switches offer several advantages. These include important features such as repetition rate, lifetime, stability, compactness and flexible temporal control with low voltage levels. However, solid state switches also have some difficulties to overcome, such as serial connection and synchronization requirements. With the development of semiconductor technology, different semiconductor switches such as thyristors, MOSFETs and IGBTs have become available. In practice, when choosing between these switches, factors such as operating voltage, current capacity and switching speed should be taken into consideration. The use of state-of-the-art wide band gap (WBG) semiconductor switches such as Silicon carbide (SiC) and gallium nitride (GaN), which have become increasingly popular in recent years, provides higher performance and efficiency depending on the application. In this study, a solid-state semiconductor high voltage switch was designed and implemented using series-connected SiC-MOSFETs and passive and active voltage balancing techniques, and then high voltage performance tests were performed.