Bazı tiyenil pirol türevi moleküllerin elektronik özelliklerinin hesaplanması
Calculation of electronic properties of some thienyl pyrrolderivative molecules
  1. Tez No: 941368
  2. Yazar: SERKAN SOMUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ŞAFAK ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Organik iletken polimerler teknolojinin gelişmesinde önemli rol oynadığı için özelliklerinin bilinmesi önemlidir. Bu nedenle son yıllarda tiyenil ve pirol içeren moleküller bilim dünyasında yoğun ilgi görmektedir. Tiyenil ve pirol türevi moleküller LED'lerde, güneş hücrelerinde kullanılır. Bu kullanım alanları sebebiyle elektriksel karakterleri, optik özellikleri, yapısal parametreleri bilinmelidir. Bu çalışma kapsamında bazı tiyenil ve pirol türevi içeren moleküllerin bahsi geçen özelliklerine kuramsal metotlar kullanılarak ulaşılmıştır. Bu çalışmayı yapmaktaki amaç, daha önce deneysel olarak çalışılmış olan molekülün özelliklerinin aynı doğrulukta bulunup bulunamayacağını, bulunmuyor ise sebeplerinin araştırılması ayrıca deneysel olarak çalışılmamış molekülün daha küçük yapıtaşlarının da özelliklerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla, hesaplamaların tamamı DFT'nin hibrit B3LYP varyantının 6-31G++(d,p) temel setinin kullanılması ile yapılmıştır. Çalışmaya konu olan esas molekül SNS-Ph-Pyr molekülünün 5 farklı konformasyonu ve bu molekülü oluşturan daha küçük moleküllerin geometri optimizasyonu yapılarak yapısal parametreleri, elektronik özellikleri ve çizgisel olmayan optik özellikleri hesaplanmıştır. Tüm hesaplamalar için GAUSSIAN 03W paket programı kullanılmıştır. Elde edilen büyüklükler literatürde yer alan değerler ile karşılaştırılmıştır varsa farkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since organic conductive polymers play an important role in the advancement of technology, understanding their properties is crucial. For this reason, molecules containing thienyl and pyrrole have attracted significant interest in the scientific community in recent years. Thienyl and pyrrole derivatives are used in LEDs and solar cells. Due to these applications, it is important to know their electrical characteristics, optical properties, and structural parameters. In this study, the aforementioned properties of certain molecules containing thienyl and pyrrole derivatives were investigated using theoretical methods. The aim of this study is to determine whether the properties of a previously experimentally studied molecule can be reproduced with the same accuracy using theoretical methods, and if not, to investigate the reasons behind the discrepancies. Additionally, the study aims to reveal the properties of the smaller building blocks of a molecule that has not yet been studied experimentally. For this purpose, all calculations were performed using the hybrid B3LYP variant of DFT with the 6-31G++(d,p) basis set. The main molecule studied SNS-Ph-Pyr. Geometry optimizations were carried out for five different conformations of this molecule, as well as for the smaller molecules that make up the main compound. Structural parameters, electronic properties, and nonlinear optical properties were calculated. All calculations were performed using the GAUSSIAN 03W software package. The obtained values were compared with those in the literature, and any differences were discussed.