Alkol yoksunluğu tedavisinin tiyol-disülfit homeostazisi, iskemi ile modifiye edilmiş albümin, tam kan sayımı kaynaklı inflamatuar belirteçler ve -reaktif protein üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 941371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Alkol kullanım bozukluğu (AKB) ve buna bağlı gelişebilen alkol yoksunluğu sendromunda oksidatif stres ve inflamasyonun artması olasıdır. Bu çalışmada, AKB hastalarında ve alkol yoksunluğu tedavisinde (AYT) oksidatif stres belirteçlerinden tiyol-disülfid homeostazisi parametreleri, iskemiyle modifiye edilmiş albümin (İMA), inflamatuar belirteçlerden tam kan sayımı kaynaklı inflamatuar belirteçler (CBC-IM) ve C-reaktif protein (CRP) parametreleri kullanılarak, oksidatif stres ve inflamasyon düzeylerinin hem AKB hastaları ile sağlıklı kontroller arasında hem de AYT öncesi ve sonrası dönemlerde karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma prospektif kohort çalışması ve vaka-kontrol çalışması olacak şekilde karma tasarımlı bir klinik çalışma olarak planlandı. 08.11.2023- 01.01-2025 tarihleri arasında DSM-5 kriterlerine göre AKB tanısı alan ve AYT endikasyonu olan 47 hasta ve hastalarla sosyodemografik açıdan benzer 35 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Servis yatışı yapılan hastalar tedavi öncesi ve 10-14 günlük tedavi sonrası olmak üzere en az iki kez, sağlıklı kontroller ise bir kez değerlendirilmiştir. Değerlendirme araçları olarak tüm katılımcıların sosyodemografik bilgileri alınmış, CIWA-Ar, AUDİT, Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve SCID-I uygulanmıştır. Oksidatif stres için tiyol-disülfid homeostazisi parametreleri ve İskemiyle modifiye albümin (İMA), inflamasyon için tam kan sayımı kaynaklı belirteçler (NLR, PLR, RPR, SII ve SIRI) ve CRP ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamıza dahil olan hastaların, %10,6 (n=5) 'u kadın, %89,3 (n=42) 'ü erkek ve yaş ortalaması 43,68 ± 8,7 'dir. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Hasta grubu %51,1 ile daha yüksek bekarlık, %80,9 ile daha yüksek işsizlik ve % 70,2 ile daha yüksek yalnız yaşama oranlarına sahipti (sırasıyla; p0,05). Tiyol-disülfit homeostazisi parametrelerinde (Toplam tiyol, Nativ tiyol, Disülfür (µmol/L), Disülfür/Nativ Tiol %, Disülfid/Toplam Tiyol %, Nativ Tiyol/Toplam Tiyol %) tedavi öncesi ve sonrası disülfür değerlerinde anlamlı düşüş saptanmış (p=0,009) olmakla birlikte diğer tiyol disülfit homeostazisi parametrelerinde anlamlı değişim gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Oxidative stress and inflammation are likely to increase in alcohol use disorder (AUD) and alcohol withdrawal syndrome. In this study, we aimed to investigate the levels of oxidative stress and inflammation in AUD patients and in alcohol withdrawal treatment (AWT) by using thiol-disulfide homeostasis parameters, ischemia-modified albumin (IMA), inflammatory markers, complete blood count-derived inflammatory markers (CBC-IM) and C-reactive protein (CRP) parameters, both between AUD patients and healthy controls and before and after AWT. Metod: The study was planned as a prospective cohort study and a case-control study with a mixed design. Between 08.11.2023-01.01.2025, 47 patients who were diagnosed with AUD according to DSM-5 criteria and had an indication for AWT and 35 sociodemographically similar healthy controls were included in the study. Patients hospitalized in the ward were evaluated at least twice, before treatment and 10-14 days after treatment, and healthy controls were evaluated once. Sociodemographic information of all participants was obtained and CIWA-Ar, AUDIT, Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI) and SCID-I were administered as assessment tools. Thiol-disulfide homeostasis parameters and Ischemia-modified albumin (IMA) were measured for oxidative stress, and complete blood count-derived markers for inflammation (NLR, PLR, RPR, SII and SIRI) and CRP were measured. Results: Of the patients included in our study, 10.6% (n=5) were female, 89.3% (n=42) were male and the mean age was 43.68 ± 8.7 years. There was no statistically significant difference between the groups in terms of age and gender. The patient group had higher rates of being single with 51.1%, unemployment with 80.9% and living alone with 70.2% (p0.05). In thiol-disulfide homeostasis parameters (Total Thiol, Nativ Thiol, Disulfide (µmol/L), Disulfide/Nativ Thiol %, Disulfide/Total Thiol %, Nativ Thiol/Total Thiol %), a significant decrease was found in disulfide values before and after treatment (p=0.009), but no significant change was observed in other thiol-disulfide homeostasis parameters (p>0.05).