Doğu Marmara Denizi su kalitesinin belirlenmesi
Determination of the East Marmara Sea water quality
  1. Tez No: 941392
  2. Yazar: MELİKE YOKUŞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKİDE MİNARECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Marmara Denizi evsel ve endüstriyel atık sular, tarımsal arazilerden gelen drenaj suları, gemi trafiği, akarsuların getirdiği yüklerle kirletilmektedir. Doğu Marmara kıyı bölgelerinde sanayinin yoğunlaştığı yerleşim alanları olduğu için Doğu Marmara sahillerinde istasyonlar belirlenmiştir. Marmara Denizi'nin doğusunda su kalitesini belirlemek, kirliliğin oluşum kaynaklarını saptamak ve gerekli önlemlerin alınması yönünde çözümler ortaya koymak amaçlanmıştır. pH, çözünmüş oksijen, sıcaklık, tuzluluk, iletkenlik, turbidite, fosfat, anyonik deterjan, amonyum, nitrit, nitrat, bor parametreleri ve mikrobiyolojik parametreler belirlenmiştir. Değerler yönetmeliklerdeki kriter değerler ve yapılan başka çalışmalarda bulunan değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sea of Marmara is polluted with domestic and industrial wastewater, drainage water from agricultural lands, shipping, and loads carried by streams. Because there are settlement areas where the industry is very concentrated in the Eastern Marmara coastal regions, stations are determined on the coasts of East Marmara. It is aimed to determine water quality, to detect sources causing pollution, and also to suggest solutions for taking necessary precautions in the Eastern Marmara Sea. Parameters of pH, dissolved oxygen, temperature, salinity, conductivity, turbidity, phosphate, anionic detergent, ammonium, nitrite, nitrate, boron and microbiological parameters were determinated. The values were compared with the criteria values specified in the regulations and the values in other studies.