Yeni nesil yapı nesnesi üreten cihaz tasarımı ve uygulaması
New generation building object producing device desing and application
  1. Tez No: 927223
  2. Yazar: ATİYE TUNÇER DİVARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak inşaat sektörüne yönelik bir baskı cihazı geliştirilme sürecini ve sonuçlarını anlatmaktadır. Cihaz, farklı hammaddeler ve baskı teknikleriyle laboratuvar ortamında test edilmiş, baskı kalitesini artırmak için çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır. Cihazın baskı hassasiyetini artırmak için donanım ve yazılım iyileştirmeleri yapılmıştır. Malzeme besleme mekanizması 3d baskı sistemi ile senkronize edilerek farklı viskoziteye sahip hammaddelerin daha homojen bir şekilde enine kesitsel profil nesneleri elde edilmesi sağlanmıştır. Cihazın tasarımında, ekstruder sistemi, baskı kafası hareket mekanizması ve kontrol yazılımı gibi temel bileşenler optimize edilmiştir. Geliştirilen ekstruder sistemi, seramik çamurunun kolayca temizlenmesini sağlayarak tıkanma sorunlarına çözüm olmaktadır ve her türlü çamur formundaki hammaddenin kullanımına olanak tanımaktadır. Bu sistem, seramik üretiminde önemli avantajlar sunarak, farklı çamur tiplerini kullanma esnekliği ve üretim verimliliğinde artış sağlamaktadır. Baskı kafasının hareket doğruluğu artırılarak katmanlar arası yapışma ve yüzey pürüzsüzlüğü iyileştirilmiştir. Çeşitli baskı hızları ve sıcaklık ayarları test edilerek en uygun parametreler belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, cihazın inşaat sektöründe kullanıcıların istedikleri tasarımları görselleştirip hayata geçirebildiği, dayanıklı ve fonksiyonel üç boyutlu yapı nesneleri üretilmesini sağlayan bir cihaz geliştirilmiştir. Bu çalışma inşaat sektöründe 3B baskı teknolojisinin kullanımını yaygınlaştırarak mimar ve mühendislerin daha karmaşık ve özgün tasarımları hayata geçirmesine olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis describes the development process and results of a printing device for the construction industry using three-dimensional printing technology. The device was tested in a laboratory environment with different raw materials and printing techniques, and various improvements were made to enhance the printing quality. Hardware and software enhancements were implemented to increase the device's printing accuracy. By synchronizing the material feeding mechanism with the 3D printing system, it was possible to obtain more homogeneous cross-sectional profile objects from raw materials with varying viscosities. In the device's design, key components such as the extruder system, print head movement mechanism, and control software were optimized. The developed extruder system enables easy cleaning of ceramic slurry, thereby resolving clogging issues and allowing the use of all types of slurry-based raw materials. This system offers significant advantages in ceramic production by providing flexibility in using different clay types and increasing production efficiency. The movement accuracy of the print head was improved, leading to better interlayer adhesion and surface smoothness. The most suitable parameters were determined by testing various printing speeds and temperature settings. Based on the obtained data, a device has been developed that enables users in the construction industry to visualize and realize their desired designs, and to produce durable and functional three-dimensional structural objects. This study will contribute to the wider adoption of 3D printing technology in the construction sector, allowing architects and engineers to bring more complex and original designs to life.