Veteriner hekimliğinde simülasyon temelli eğitim programının telesağlık uygulamalarında iletişim becerilerine etkisi
Impact of a simulation-based training program in veterinary medicine on communication skills in telehealth applications
  1. Tez No: 941400
  2. Yazar: AYTAÇ ÜNSAL ADACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de veteriner hekimlerin telesağlık uygulamalarında hasta sahipleriyle etkili iletişim kurma becerilerini geliştirmek amacıyla, simülasyon temelli öğretim (STÖ) yaklaşımıyla bir iletişim becerileri eğitim programı geliştirmek ve bu programın etkililiğini değerlendirmek üzere yürütülmüştür. Araştırma kapsamında, Zoom video konferans platformu üzerinden 35 veteriner hekim ile üç farklı senaryoya dayalı standart hasta sahibi görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, ön test, son test ve tekrar test şeklinde yapılandırılmıştır. Katılımcılara, ön test ve son test arasında uygulanmak üzere, ADDIE (Analysis, Design, Development, Implementation, Evaluation) modeli temel alınarak bir iletişim becerileri eğitim programı geliştirilmiştir. Görüşmelerin çözümlemesinde GAS (Gather, Analyze, Summarize) modeli kullanılmış; veriler, on beceriden oluşan bir puanlama yönergesi aracılığıyla toplanmıştır. Puanlama yönergesinde yer alan on beceriden yedisinde, ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır (p = 0,001). Katılımcılar, gerçekleştirdikleri görüşmelerde uzaktan sağlık hizmetini rutin olarak uyguladıklarını; ancak uygulama sırasında hasta sahiplerinin sıklıkla gerçeği gizleme, eksik ya da hatalı bilgi verme eğiliminde olduklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak, geliştirilen simülasyon temelli eğitim programının veteriner hekimlerin telesağlık hizmeti sunumunda hasta sahipleriyle etkili iletişim kurma becerilerini anlamlı düzeyde geliştirdiği belirlenmiştir. Eğitimin kısa vadede etkili olduğu, kazanılan becerilerin belirli bir süre sürdürülebildiği ve programın kalıcı öğrenmeyi desteklediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop a simulation-based communication skills training program and evaluate its effectiveness in enhancing veterinarians' ability to communicate effectively with pet owners during telehealth consultations in Turkey. Within the scope of the study, 35 veterinarians participated in standardized client interviews based on three different scenarios conducted via the Zoom videoconferencing platform. These interviews were structured as pre-test, post-test, and follow-up test assessments. A communication skills training program was developed based on the ADDIE model (Analysis, Design, Development, Implementation, Evaluation) and implemented between the pre- and post-test phases. The GAS model (Gather, Analyze, Summarize) was employed as an analytical framework for the interviews, and data were collected using a 10-item scoring rubric. A statistically significant improvement (p = 0.001) was observed in seven out of the ten assessed communication skills between the pre-test and post-test. During the interviews, participants reported that they routinely engage in telehealth services. However, they also noted that pet owners often tend to conceal the truth or provide incomplete or inaccurate information during such consultations. In conclusion, the simulation-based training program developed in this study significantly enhanced veterinarians' communication skills in the context of telehealth services. The training was found to be effective in the short term, with the acquired skills being retained over a period of time, suggesting that the program supported long-term learning outcomes.