Otomotiv sektörü aydınlatma ürünleri plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılan dın 1.2343 çeliğinin dalma erozyon yöntemi işleme parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of spark erosion method processing parameters of din 1.2343 steel used in plastic injection molds of automotive industry lighting products
- Tez No: 976452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLBEYİ KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada otomotiv sektörü aydınlatma ürünleri plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılan DIN 1.2343 takım çeliğinin dalma erozyon yöntemi ile işleme parametrelerinin optimizasyonu hedeflenmiştir. Deneyler elektrot (CuBe2, CuAl10Ni5Fe4, CuCrZr), akım (4 A, 8 A, 16 A), vuruş süresi (30 μs, 60 μs, 120 μs) ve vuruş bekleme süresi (45 μs, 90 μs, 180 μs) parametreleri ile uygulanmıştır. Bu faktör ve seviyeler ile Minitab21 programında L27 ortogonal dizilimi oluşturulmuştur. Taguchi deney analiz yöntemi ile yüzey pürüzlülük değeri için optimum parametreler CuAl10Ni5Fe4 elektrot, 4 A akım değeri, 30 μs vuruş süresi ve 180 μs vuruş bekleme süresi olarak belirlenmiş, yapılan doğrulama deneyinde 2,16 μm elde edilmiştir. Elektrot aşınma oranı değeri için optimum parametreler; CuCrZr elektrot, 4 A akım, 120 μs vuruş süresi ve 180 μs vuruş bekleme süresi olarak belirlenmiş, yapılan doğrulama deneyinde %0,01 elde edilmiştir. Malzeme kaldırma hızı için optimum parametreler; CuCrZr elektrot, 16 A akım, 120 μs vuruş süresi ve 45 μs vuruş bekleme süresi olarak belirlenmiş, yapılan doğrulama deneyinde 0,89 mm3/s elde edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ANOVA (Varyans Analizi) analizi ile yüzey pürüzlülük değeri için en önemli parametrenin vuruş süresi (%39,53), elektrot aşınma oranı için en önemli parametrelnin elektrot tipi (%60,89) ve malzeme kaldırma hızı değeri için ise en önemli parametrenin akım (%69,58) parametresi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to optimise the machining parameters of DIN 1.2343 tool steel used in plastic injection moulds of automotive lighting products by spark erosion method. The experiments were performed with the parameters of electrode (CuBe2, CuAl10Ni5Fe4, CuCrZr), current (4 A, 8 A, 16 A), pulse on time (30 μs, 60 μs, 120 μs) and pulse off time (45 μs, 90 μs, 180 μs). With these factors and levels, L27 orthogonal array was created in Minitab21 programme. The optimum parameters for the surface roughness value were determined CuAl10Ni5Fe4 electrode, 4 A current value, 30 μs pulse on time and 180 μs pulse off time, by Taguchi experiment analysis method, and 2.16 μm was obtained in the verification experiment. The optimum parameters for the electrode wear rate value were determined as CuCrZr electrode, 4 A current, 120 μs pulse on time and 180 μs pulse off time, and 0.01% was obtained in the verification experiment. The optimum parameters for material removal rate were determined as CuCrZr electrode, 16 A current, 120 μs pulse on time and 45 μs pulse off time, and 0.89 mm3/s was obtained in the verification experiment. In the last stage of the study, ANOVA (Analysis of Variance) analysis showed that the most important parameter for the surface roughness value was pulse on time (39.53%), the most important parameter for the electrode wear rate was the electrode type (60.89%) and the most important parameter for the material removal rate was the current (69.58%).