Minör kafa travmalı geriatrik hastalarda travmaya bağlı intrakranial lezyon saptanması açısından risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors for detection of trauma-related intracranial lesions in geriatric patients with minor head trauma
- Tez No: 941407
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KEREM ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Minör kafa travması (MKT), genellikle Glasgow Koma Skalası (GKS) 13-15 olan, bilinç kaybı, amnezi veya dezoryantasyon gibi semptomlarla seyreden travmalardır. Bu hastalarda bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) rutin olarak yaygın kullanılmakta; ancak bu durum, düşük spesifite nedeniyle gereksiz tetkiklere ve kaynak kullanımına yol açmaktadır. Bu çalışma, MKT nedeniyle acil servise başvuran 65 yaş üstü hastalarda travmaya bağlı intrakraniyal lezyon (İKL) saptanma prevalansını ve bu lezyonlarla ilişkili risk faktörlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. MATERYAL VE METOT: Araştırma, 10.11.2021–24.02.2025 tarihleri arasında Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde prospektif gözlemsel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Dahil edilen 65 yaş üstü, izole MKT geçirmiş 818 hasta ardışık olarak değerlendirildi. GKS değeri, travma mekanizması, semptomlar (baş ağrısı, amnezi, kusma, bilinç kaybı vb.) ve görüntüleme bulguları analiz edildi. Primer sonlanım, kompozit intrakraniyal patoloji (epidural, subdural, subaraknoid kanama, kontüzyon vb.) varlığı olarak belirlendi. Veriler Jamovi programı ile analiz edildi. BULGULAR: Çalışmada GKS 13–14 olan tüm hastalarda (%100) ve GKS 15 olan hastaların yalnızca %3.4'ünde kompozit sonlanım saptandı. İKL oranı genel olarak %4.6 idi. GKS
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Minor head trauma (MHT) refers to head injuries typically accompanied by symptoms such as loss of consciousness, amnesia, or disorientation, with a Glasgow Coma Scale (GCS) score between 13 and 15. Cranial computed tomography (CCT) is widely used in the management of these patients; however, due to low specificity, this leads to unnecessary testing and resource utilization. This study aims to determine the prevalence of trauma-related intracranial lesions (ICLs) and identify associated risk factors in patients aged 65 and over who presented to the emergency department with MHT. MATERIAL AND METHODS: This prospective observational study was conducted at the Emergency Medicine Department of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between 10.11.2021 and 24.02.2025. A total of 818 consecutive patients aged 65 and over with isolated MHT were included. GCS score, trauma mechanism, symptoms (headache, amnesia, vomiting, loss of consciousness, etc.), and imaging findings were analyzed. The primary outcome was defined as the presence of a composite intracranial pathology (epidural, subdural, subarachnoid hemorrhage, contusion, etc.). Data were analyzed using the Jamovi software. RESULTS: In the study, composite outcomes were identified in 100% of patients with GCS scores of 13–14, while only 3.4% of those with GCS 15 had such outcomes. The overall ICL prevalence was 4.6%. GCS