Nazal polip tanılı hastalarda sistemik immun inflamasyon indeksi ve histopatolojik bulguların araştırılması
Investigation of systemic immune inflammation index and histopathological findings in patients diagnosed with nasal polyps
- Tez No: 941408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN FEDA BAYRAK, PROF. DR. NUKET ÖZKAVRUK ELİYATKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu araştırmada, nazal polip tanılı hastalarda sistemik immun inflamasyon indeksinin (SII) ve histopatolojik bulguların preoperatif ve postoperatif dönemlerdeki değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya nazal polip tanısıyla opere edilen 132 hasta dâhil edilmiştir. Demografik bilgiler, preoperatif ve postoperatif hematolojik değerler (nötrofil, lenfosit, platelet) ile SII parametreleri değerlendirildikten sonra bağımlı örneklem t-testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Ayrıca, histopatolojik incelemede doku nötrofil ve lenfoplazmositer hücre yoğunluk dereceleri incelenmiştir. Bulgular: Hastaların %59,8'i erkek, %40,2'si kadın olarak belirlenmiştir (ortalama yaş: 46,71±15,49). Platelet değerlerinde preoperatif-postoperatif anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Izmir Katip Celebi University, Faculty of Medical Sciences, Department of Otorhinolaryngology Medical Specialization Thesis, Izmir, Türkiye, 2025 Aim: This study aimed to investigate changes in the systemic immune inflammation index (SII) and histopathological findings in patients diagnosed with nasal polyps during the preoperative and postoperative periods. Methods: A total of 132 patients who underwent surgery for nasal polyps were included in this study. Demographic information, preoperative and postoperative hematological values (neutrophil, lymphocyte, platelet), and SII parameters were analyzed, followed by dependent sample t-tests and correlation analyses. Additionally, histopathological evaluations included an assessment of tissue neutrophil and lymphoplasmacytic cell density. Results: Of the patients, 59.8% were male and 40.2% were female (mean age: 46.71±15.49). No significant difference was found in platelet levels between the preoperative and postoperative periods.