Kıraat açısından Taberi ve tefsiri
Taberi and his commentary from the point of wiev of the methodds reading Quran
- Tez No: 94141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TETİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Taberî Tefsiri, ayetlerin tefsiri bakımından tarihsel olarak ne kadar ehemmiyete sahipse, kıraatleri içine alması ve onları tevcih etmesi yönünden de o kadar mühimdir. Zira Taberî, sistemli ve detaylı olarak ilk tefsiri yazdığı gibi, kıraat konusunda da ilk eser veren ulemâ arasındadır. Ancak kıraat konusunda yazdığı ve on sekiz eüt olduğu söylenen muhteşem eseri tarih içerisinde kaybolup, günümüze kadar gelemediğinden, müellifin yedi harf ve kıraat konusundaki bütün görüşlerini de, tefsirinden öğrenmek durumundayız. Bu sebeple, mezkûr tefsirin önemi bir kat daha artmaktadır. Müellif, yedi harf konusundaki görüşlerini hemen tefsirinin baş tarafînda anlatmıştır. Ona göre bugün mevcut olan mushaf hattı, Kur'an'nın indiği yedi harften yalnız birini kapsamaktadır. Diğer altı harf okunmamış kaybolup gitmiştirı Bugün artık onlarla okumanın imkânı yoktur. Herkes Osman (ra.)'ın cemettiği mushaf hatmi okumak mecburiyetindedir. Eserde, kıraatler tefsir bağlamında ele alınmasına rağmen, müellifin, sahih ve şâzz kıraatler konusundaki görüşlerini, sahih kıraatler için ileri sürdüğü şartlarım, tercihlerini, tercih sebeplerini öğrenebiliyoruz. Taberî sahih kıraatlerin kabulü için ileri sürülen şartlan aynen kabul etmektedir. Ona göre bugün var olan yedi kıraat, mushaf hattının ihtiva ettiği tek harfin varyanttandır. Müellifimiz, kendine özgü tercihlerinde 4e, daha çok mezkûr yedi kıraat imamından çoğunluğun üzerinde ittifak ettiği kıraatleri tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Commentary of Imam Taberî is important in having "qiraaf's, that are recitals of the Holy Qu'ran, and in giving prepondenance some of them over others, as well as İt, in interpretation of the verses, is so important historically. Because he is one of the firsts who write on the commentary systemaccly and detailly. But we have yet his great book on the qiraat that it said it was in seventeen volumes, so we must deduction his opinions on the topic from his commantary. Taberi explaned some opinions on the qtraat and on the seven letters in the begining of the commentary. According to him the present Quran has only one letter of the seven letters on the whieh the Quran had been revelated and the other six letters have been lost, so it is impossible to recite the Quran with them. With studing on the commentary, we may find the writer's opinions on proper and irregular qiraats, the condition of the proper qiraats, and on his propendances and reason of these. He has acceped the conditons which were been put forward. He has given places to a lot of irregular qiraats between proper qiraats and given some of them propendance. But generally he preferred the propers. So he has an important role in establishing the seven letter.